Kaba İnşaat Maliyeti Hesaplama 2021! 3 Katlı Bir Ev Kaç Liraya Mal Olur?

Özellikle de pandemi döneminde şehirden kaçmak isteyen kişiler köylerinde ve şehir dışında kalabalıklardan uzak kendilerine yeni bir yaşam alanı kurmak istiyorlar. Peki, kaba inşaat maliyeti ne kadar, kendi evini yapmak isteyen kaç lira ödeyecek, 3 katlı bir ev kaç liraya mal olur?

Kaba İnşaat Maliyeti Hesaplama 2021! 3 Katlı Bir Ev Kaç Liraya Mal Olur?

Koronavirüs salgını nedeni ile büyükşehirlerden küçük köylere, kasabalara, şehir merkezi dışındaki alanlara kaçış başlarken kendi evini yapmak isteyen kişilerin sayıları da büyük hızla artıyor.

Özellikle de şehir dışında yatırım amacı ile arsa alan kişiler pandemi nedeni ile bu alanlara yönelirken boş kalan arsaların üzerinde yapılaşmada hız kazandı.

KABA İNŞAAT NEDİR, NE DEMEK?

Günümüzde inşaat işlerinin sayıları her geçen gün artarken özellikle de kaba inşaat deyimi satılık ev ilanları için sıklıkla kullanılmaktadır. Kum, çimento, kireç, çakıl, tuğla, demir, kalıp ve bağlantı elemanları kullanılarak ana yapının taşıyıcı duvar dolguları ve betonarme hattının tamamlandığı inşaatlara denilmektedir.

Bu inşaatlarda adından da anlaşılacağı üzere kaba yapı elde edilmiştir ancak ince sıva yapılmamı, kapı ve pencereler takılmamış, tesisat döşenmesine rağmen aydınlatma yapılmamıştır. Yani kaba hatları ile ev ortaya çıkarılmıştır ancak ince işçilik gereken süreç henüz başlanmamıştır. İnşaatın ilk aşamalarından biridir.

Kaba İnşaat Maliyeti Hesaplama 2021! 3 Katlı Bir Ev Kaç Liraya Mal Olur? - Resim 1

3 KATLI BİR EVİN MALİYETİ NE KADAR, 2021 YILI FİYATLARI İLE HESAPLAMA YAPILDIĞINDA KABA İNŞAAT KAÇA MAL OLUR?

2021 yılındaki maliyetler üzerinden hesaplama yapıldığında kendi evini yapmak isteyen kişiler için gerekli izinler alındıktan sonra süreç şu şekilde ilerliyor:

Harita mühendisi çağırılarak hafriyat alanı ölçtürülür ve kazıklama çalışması yapılır,

Gro beton atmadan önce toprak yüzeyin beton ile birleşmesini önlemek adına yüzey örtüsü serilir. Maddi imkanlar el verdiği sürece mutlaka 2 kat gro betan atılması önerilir.

Harita mühendisi tekrar çağırılır ve temel noktalarını çakarak boya ile işaretler. Böylelikle temelin tam geleceği yer belirlenmiş olur.

Bu aşamalar tamamlandıktan sonra inşaat safhasına geçilir. Kaba inşaat maliyeti evin teraslı olup olmadığı ve çatısı olup olmayacağına göre belirlenmektedir. Yine illere göre de fiyatlar değişmektedir. İstanbul'da 3 katlı ortalama bir kaba inşaat fiyatı 350 bin lira civarında hesaplanmakta olup toplam 250 metrekarelik kaba bir inşaatın maliyeti ise Türkiye geneli için 210 bin lira olarak hesaplanmaktadır.