2019 Yılının İlk 6 Ayında 3 Bin Yabancı Türk Vatandaşı Olmak İçin Ev Satın Aldı!

2019 yılının ilk 6 ayını kapsayan birinci yarıda satılan toplam konut sayısı açıklandı. Düşen konut satış rakamlarına rağmen sektör 1 milyon barajını aşmayı başardı.

EMLAK HABERLERİ 26.07.2019 - 08:35 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

2019 yılının ilk 6 ayını kapsayan birinci yarıda satılan toplam konut sayısı açıklandı. Düşen konut satış rakamlarına rağmen sektör 1 milyon barajını aşmayı başardı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı yapmış olduğu açıklama ile "İlk 6 ay sonu itibarıyla satış işlemlerine baktığımızda 1 milyon civarında satış işlemi gerçekleşmiş.Buna karşılık da aşağı yukarı 4 milyar harç geliri elde edilmiş. Yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili işlemlerde geçen yıllara göre ciddi artış söz konusu" diyerek merak edilen rakamları açıklandı. Devletin Kasasına 4 Milyar Liralık Harç Geliri GirdiZeki Adlı yapmış olduğu açıklamasında yapılan satışların iyi düzeyde olduğunu ve piyasada yaratılan kara tablonun gerçekleri yansıtmadığnı söyleyerek "İlk 6 ay sonu itibarıyla satış işlemlerine baktığımızda aşağı yukarı 1 milyon civarında satış işlemi gerçekleşmiş.Buna karşılık da aşağı yukarı 4 milyar harç geliri elde edilmiş. Genel olarak bakıldığında bazen ekonomik anlamda kara tablo çizilir. Fakat gayrimenkuldeki hareketlilik ekonominin de ciddi göstergesi. Bu göstergeler de Türkiye'de 'ekonomi çok kötüye gidiyor' gibi bir görüntünün de doğru olmadığını ortaya koyuyor" diyerek iyimser bir tablo çizdi. Yabancılara Konut Satışı Rekor KırdıÖzellikle de yabancıların konut satış taleplerinde artış yaşandığına dikkat çeken Adlı "Bu sene içerisinde 3 bin civarında sadece vatandaş olmak için gayrimenkul alan yabancılar var. Onun ötesinde de yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili işlemlerde geçen yıllara göre ciddi artış söz konusu. Şu anda Iraklılar, Almanlar, İngilizler, Ruslar, İranlılar ve Afganistanlılar ilk sırada yer alıyor.Bunların dışında dünyanın birçok ülkesinde bizden gayrimenkul talebinde bulunan insanlar söz konusu. Türkiye, turizm cenneti olan bir yer. Yabancıların özellikle birçoğu da yaz tatillerinde kullanmak için Türkiye'de zaman geçirme düşüncesiyle gayrimenkul alıyor. Sahil kesimlerde bu konuda ciddi talep var. Irak, İran ve Afganistanlıların daha çok İstanbul, Ankara veya Bursa civarlarında konut talepleri söz konusu" dedi. Yabancılara Konut Satışı İçin Risk YokPek çok kişinin yabancılara konut satışı konusunda tedirginlik yaşadığını belirten Zeki Adlı "Satış yapılıyor ama en ufak bir tehlike söz konusu olduğu zaman devletin bu yerleri kamulaştırma yetkisi her zaman var. Bu yönüyle herhangi bir sıkıntının olması söz konusu değil. Özellikle gelişmiş ülkeler bu konuda hiçbir sınırlama getirmiyor" diyerek hiçbir risk bulunmadığını söyledi. İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@