Akaryakıtta Yılın En Büyük Zammı Gelecek! Benzin Ve Motorinin Litre Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Ekonomide yaşanan büyük gerileme ilk olarak akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımaya devam ediyor. Edinilen bilgilere göre benzin ve motorin fiyatlarına oldukça yüklü bir zam yapılacak.

Finans 20.12.2021 - 01:08 20.12.2021 - 01:08 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ekonomik gelişmeler bir süredir negatif bir görüntü içerisinde devam ediyor. Bir yandan Türk lirası rekor değer kayuıpları yaşarken diğer taraftan da bu kayıplar çeşitli maliyet kalemlerini arttırarak vatandaşlara zam olarak yansıyor. Vatandaşları etkileyen ilk zamlar ise akaryakıtta oluyor. Ekonomik gerilemenin en büyük etkisi akaryakıt fiyatlarında meydana geldi. Benzin ve motorine zam üzerine zam yapılırken fiyatlar akıl almaz seviyelere kadar ulaştı. Ancak bu zamların nerede duracağının bilinmemesi ise vatandaşları tedirgin ederken yeni zamlara dair de ilk işaretler geldi. 

AKARYAKITTA YENİ ZAMLAR KAPIYA DAYANDI

Küresel petrol piyasalarında meydana gelen fiyat yükselişleri tam anlamıyla Türkiye'nin şansızlığı oldu. Türk lirası bir yandan değer kaybederken küresek piyasalardaki petrol fiyatları da artınca maliyet kalemleri katmerli bir şekilde artıyor. Bu durum da uygulanması gereken akaryakıt zammının şiddetini oldukça yükseltiyor. 

Döviz kurlarındaki yükselişlerin hızını kesmemesi ise akaryakıt zamlarındaki en büyük etken oluyor. Tamamen ithalat kaynaklı bir ürün olan akaryakıt direkt olarak döviz kurları ile hesaplanıyor. yeni kur seviyeleri ile yapılan maliyet hesaplamaları ise sürekli olarak yeni zamların kapısını aralıyor. Sektör uzmanlarından gelen son bilgilere göre hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına çok yüksek bir zammın zorunluluk seviyesine ulaştığı bildirildi. 

ÇOK BÜYÜK ZAM GELECEK İDDİASI

Avrasya Araştırma Şirketi'nin sahibi olarak bilinen ve kamuoyu araştırmaları ile hem insanların hem de piyasaların banzını ölçen isimlerden olan Kemal Özkiraz yapmış olduğu son açıklamasında, "Akaryakıt fiyatlarına çok büyük bir zam gelecek. Bu zamma dair resmi açıklama 20 Aralık 2021 Pazartesi günü yapılacak." dedi.

AKARYAKIT ÜRÜNLERİ ZAMMA DOYMUYOR!

Türkiye'de akaryakıt fiyatları geçtiğimiz hafta zam üstüne zam yapılmasına maruz kalmıştı. Benzine önce 56 kuruş zam yapılmış ve ardından da 69 kuruş daha zam geldiği ilan edilmişti. Ayrıca motorine de 1,14 TL, LPG otogaza ise 70 kuruş zam uygulanmıştı. 

Akaryakıt fiyatlarına gelen son zamların ardından İstanbuL'da benzinnin litresi 11,58 TL'den, motorinin litresi 11,46 TL'den, LPG otogazın litresi de 8,99 TL'den satılmaya başlanmıştı. 

YENİ AKARYAKIT ZAMLARI 2 TL'Yİ BULABİLİR İDDİASI!

Döviz kurlarındaki değişim, petrol fiyatlarındaki artışlar şimdi yeni zamları kapısını da araladı. Sektör kaynaklarına göre benzinin ve motorinin litre fiyatını 2021'in en büyük zammı yapılacak. Bu akaryakıt zam miktarının 1,50 TL'ye ulaşabileceği konuşulmaya başlandı. Akaryakıt istasyonlarının kar marjlarına talep ettikleri 50 kuruşluk zam da bu hesaplamaya katılırsa hem benzinin hem de motorinin litre fiyatının 2 TL birden yükselebileceği bildirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@