BDDK Bankaları Uyardı! Çektiği Kredi İle Dolar ve Altın Alanlar Dikkat

Kredi çekerek dolar ve altın almak isteyenlere kötü haber geldi! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK bankalara son dakika kredi uyarısı yaptı, çekilen kredilerin takibini istedi!

Finans 16.12.2021 - 14:55 16.12.2021 - 14:55 Gülcan Özer

Dolar kuru ve altın fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeni ile vatandaş bu alanlarda yatırıma hız verirken bazı kişilerin ise ellerinde nakit para olmadığı için bankadan kredi çekerek döviz ve altın yatırımı yaptıkları iddia ediliyordu. Süreçte iddialar üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan son dakika açıklaması ile bankalara kritik uyarı yapıldı. 

BDDK resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan basın açıklaması ile bankaların kullandırılan kredilerde amacına uygun kullanımı denetlemeleri konusunda uyarı yapıldı. Kredi çekerek çekmiş olduğu krediyi amacı dışında dolar ve altın almak için kullan kişi ve kurumlar hakkında idari işlem tesis edileceği belirtildi. 

KREDİ ÇEKEREK DOLAR VE ALTIN ALMAK İSTEYENLER DİKKAT! 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK tarafından yayımlanan basın açıklamasında "Bireysel veya tüzel müşterilere Türk Lirası cinsinden kullandırılan kredilerin amacına aykırı işlemlere konu edilmemesine yönelik gerekli kontrollerin azami seviyede oluşturulması hususunda Kurumumuz, gözetim ve denetimi altındaki kuruluşları talimatlandırmıştır. Söz konusu talimatlarımız kapsamında gerekli inceleme ve değerlendirmelerimiz devam etmekte olup, tespit edilen aykırılıklar hakkında gerekli idari işlemler tesis edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi. 

bddk kredi uyarısı

Söz konusu uyarının bireysel kredilerden ziyade ticari krediler için yapıldığı belirtiliyor. Düşük faizli verilen ticari kredileri kullanan bazı işletme ve kurumların bu kredileri dolar ve altın almak için kullandıkları iddia edilirken bu alımların son dönemde artması üzerine BDDK tarafından denetimlerin başlayacağı belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@