Bir Tıkla e-Devlet'ten Kontrol Edin! Milyonların Borcu Var Eğer Hemen İtiraz Etmezseniz...

Türkiye'de vatandaşların en fazla borçlu oldukları alanların başında GSS prim ödemeleri geliyor. Vatandaşlar e-Devlet'ten GSS prim borçlarını kontrol edebilirler. Borcu olanların itiraz hakkı var.

Finans 05.04.2022 - 11:11 05.04.2022 - 11:12 Mustafa Karagöz

2021 yılında çıkarılan yapılandırma hakkı ile birçok vatandaş GSS prim borcunu ya yapılandırdı yada ödedi. Ancak halen ödeme yapamayan milyonlarca vatandaşın olduğu biliniyor. Birçok vatandaş ise GSS prim borcu olup olmadığını bile bilmiyor. Bu durumda vatandaşların yapmaları gereken bazı işlemler var. Hem borç sorgulama hemde itiraz işlemleri hakkında detayları adım adım aktarıyoruz. 

TEK TIKLA E-DEVLET'TEN KONTROL EDEBİLİRSİNİZ

Vatandaşlar geçmişe dönük Genel Sağlık Sigortası prim borcu olup olmadığını çok kolay bir şekilde öğrenebilirler. Vatanşdaşlar e-Devlet sistemine T.C. numaraları ile giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden "Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama"  ekranını bulup sorgulama yapabilecekler. Bu ekranın dışında vatandaşlar e-Devlet sistemin içinde yer alan arama bölümüne GSS Prim Borcu yazıp aradıklarında yine borç sorgulama ekranına ulaşacaklar. 

e-Devlet'ten GSS Prim Borcu Sorgulamak için TIKLAYINIZ..

gss prim borcu sorgulama e-devlet 2022

BORCU ÇIKANLAR NE YAPACAKLAR?

Geçmişe dönük borcu çıkanların yapabilecekleri bazı seçenekler bulunuyor. Bu seçeneklerin birincisi çalışanın şuanki ekonomik durumuna göre, test yaptırması. İkinci yapılabilecek işlem ise GSS prim borcuna itiraz edilmesi. Eğer tüm yollar kapalı ile vatandaşlar borçlarını ödeyecekler. 

1. İşlem Test Yaptırmak

Vatandaşlar kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yaptıracaklar. Eğer vatandaşlar çalışmıyor yada ev hanesi kalabalık ise GSS ödemeleri devlet tarafından yapılır. 

gss-prim-borcu-sorgulama-2022

2. İşlem Borçlara İtiraz

Vatandaşlar kendilerine yazılan borçların itirazların haksız olduğunu düşünüyorlarsa, itiraz işlemi gerçekleştirebilirler. GSS prim borçlarına itiraz işlemleri SGK İl Müdürlüklerinden yapılabilir. İtiraz işlemi yapılırken haklı bir gerekçe sunulmaıs gerekiyor. Eğer kişinin durumu incelenir ve GSS prim borcunun haksız yere yazıldığı tespit edilirse borçlar silinir. 

gss-prim-borcu-sorgulama2-2022

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN GSS PRİM AÇIKLAMASI

2022 yılının girmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu, GSS prim borçlarına ilişkin bir açıklamada bulundu. 

Kurum açıklamasında ödemelere dair bilgi vererek "Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar, ayda 150,12 lira GSS primi ödeyerek kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor." açıklamasında bulundu. 

Vatandaşlar GSS ödemeleri ve borçlara dair gelir testi işlemlerini ilçe kaymakamlık bünyesinde yer sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilecekler. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@