Bloomberg Ağustos 2021 Enflasyon Anketi Sonuçları! Enflasyon Yüzde Kaç Olacak, Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapar Mı?

Türkiye'de enflasyon rakamlarının açıklanmasına çok kısa bir süre kala Bloomberg tarafından yapılan enflasyon anketinin sonuçları açıklandı. Ağustos ayında enflasyon artacak mı düşecek mi? 

Finans 01.09.2021 - 18:32 01.09.2021 - 18:41 Engin Uzunoğlu

Küresel ekonomilerde pandeminin ardından gelen toparlanma eğilimlerinin en önemli sorunlarından birisi de yüksek enflasyonm olmaya devam ediyor. Türkiye de yüksek enflasyon riskini çok yakından yaşayan ekonomiler arasında yer alıyor. Son olarak Temmuz 2021 enflasyon rakamlarına göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 18,95 seviyesine yükselmişti. 

BLOOMBERG ENFASYON ANKETİ SONUÇLARI

Enflasyon rakamlarında ise şimdi sıra Ağustos 2021 verilerine geldi. Bu rakamlar açıklanmadan önce Blomberg tarafından piyasa katılımcıları arasında bir enflasyon anketi çalışması yapıldı. Bu çalışmaya göre piyasa katılımcıları Ağustos 2021'de TÜFE oranının aylık bazda ytüzde 0,7 artmasını bekliyorlar. Yıllık bazdaki artışın ise yüzde 18,7 olacağının tahmin edildiği bildirildi. 

EN DÜŞÜK BEKLENTİ

Bloomberg tarafından yapılan enflasyon anketi çalışmasına 19 kurumun katıldığı belirtildi. Bu kurumlar arasında en düşük enflasyon beklentisi olan kurum enflasyonun aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 18,3 olacağına dair öngörüde bulundu.

EN YÜKSEK BEKLENTİ

Aynı enflasyon anketnde en yüksek tahminleri yapan kurum ise Ağustos Ayında TÜFE'nin aylık bazde yüzde 1,1 ve yıllık bazda da yüzde 19,2 artmasını beklediklerine dair bir tahminde bulundu.

TÜİK ENFLASYON RAKAMLARINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ağustos 2021 enflasyon rakamlarının ne zaman açıklanacağı çok büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. TÜİK enflasyon rakamlarını 3 Eylül 2021 Cuma günü saat 10:00'da açıklayacak. Bu enflasyon rakamları Türkiye ekonomisi için çok kiritk bir anlam ifade edecek. Ağustos ayı enflasyonunda düşüş meydana gelirse Merkez Bankası'nın faiz indirimleri için hareket alanı oluşacak. Ayrıca memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranını da bu rakamlar etkileyecek.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI?

Merkez Bankası'nın Eylül 2021'de yapılacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından faiz indirimi kararı çıkıp çıkmayacağı merakla bekleniyor. Bu direkt olarak açıklanacak olan Ağustos ayı enflasyonuna bağlı olacak. Merkez Bankası'nın şu anda politika faizi yüzde 19'da bulunuyor. Piyasalara verilen faizler enflasyondan yüksel olacak güveninden dolayı enflasyon düşüşüne göre faiz indirimi yapılabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@