Boğaziçi Kanunu İle Bölge İmara Mı Açılıyor Sorusuna Bakan Murat Kurum Yanıt Verdi!

Boğaziçi Bölgesi imara açılıyor iddiası gündemde ki yerini korurken soruya konu hakkında en yetkili isim olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yanıt vererek Boğaziçi Kanunu hakkında bilgi verdi.

Kentsel Dönüşüm 12.11.2019 - 08:30 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Boğaziçi Bölgesi imara açılıyor iddiası gündemde ki yerini korurken soruya konu hakkında en yetkili isim olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yanıt vererek Boğaziçi Kanunu hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin kalbi İstanbul'un en güzel yeri olan Boğaziçi Bölgesi'ni kapsayan Boğaziçi Kanunu büyük tepkilere neden olmuş ve bölgenin imara açılacağı iddia edilmişti. Söz konusu yasa kanunu hakkında en yetkili isimlerden biri olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konu hakkında açıklama yaptı. Bakan Kurum iddiaları reddederek bölgenin imara açılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Boğaziçi İmara Mı Açılıyor?TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki 2020 yılı bütçesi görüşmelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe sunumunda konuşan Bakan Murat Kurum meselenin yetki alma ya da verme olmadığını belirten "Boğaziçi düzenlemesi milletimizin temsilcileri olan milletvekillerimiz, Meclisimiz tarafından yapılacaktır.Boğaziçi meselesi CHP-AK Parti meselesi değildir. Mesele Boğaziçi'nin gelecek kuşaklara bırakılma meselesidir. Meseleyi CHP-AK Parti yetki alma, verme meselesi olarak kimse görmemelidir. Boğaziçi ulusal bir sorun olup, hepimizin üzerine düşen görevler vardır.Boğaziçi sorunu 16 milyonun değil, 82 milyonun hatta tüm insanlığın sorunu olarak görüyoruz. Biz bugüne kadar hiçbir çalışmamızda millete rağmen hareket etmedik. Milletimizle beraber yürüdük. İçinde milletimizin menfaati olamayan hiç birçalışmaya imza atmadık.Planlama yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nda değildir. Yapılması düşünülen düzenlemede, Boğaziçi kesinlikle imara açılmayacaktır. Boğaziçi tarihi, dokusunu ve siluetini koruyacak, yeşil alanları artıracak, kaçak yapılaşma ile mücadele edecek önemli adımlıların atılacağı süreç olarak düzenleme Meclisimizdedir" dedi. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@