Boşanma Nedeni Olmaya Başlamıştı: Eşimin Kredi Borcunu, Kredi Kartı Ekstresini Nasıl Öğrenebilirim?

Son dönemde kredi ve kredi kartı borcu nedeni ile icralık olan kişilerin sayısı rekor kırarken kriz aileleri de vurdu. Eşimin kredi borcu beni etkiler mi, kredi çekmesini engellemek ve borç sorgulama!

Finans 23.09.2021 - 09:29 23.09.2021 - 09:31 Gülcan Özer

Pandemi döneminde pek çok kişi çareyi bankadan kredi çekerek ay sonunu getirmekte bulunca vatandaşın kredi borcu katlanarak artmıştı. Süreçte ekonomide yaşanan dalgalanmanın devam etmesi ve krizin beklenmedik boyutlara ulaşması ile beraber ne yazık ki pek çok kişi bankalara olan borcunu ödeyemedi ve yasal takibe düştü. 

Yaşanan bu durum evlilikleri de olumsuz etkiledi. Evlerde yaşanan kredi ve kart krizi nedeni ile boşanma davaları bile açılmaya başlarken eşlerin kredi borçları da merak konusu oldu. Pek çok kişi eşinin sürekli olarak kredi kullanmasından ve kart borcundan şikayetçi olurken sizler için en çok merak edilen soruların yanıtlarını derledik. 

EŞİMİN KREDİ KARTI BORCU / KREDİ BORCU BENİ ETKİLER Mİ?

Eşlerin konu hakkında en çok merak ettikleri sorulardan biri de borcun kendilerine olan etkisidir. Eşinizin kredi ya da kart borcu genelde direkt olarak sizi etkilemez. Ancak konut kredisi gibi yüksek limitli kredilerde bazı bankalar diğer eşinde kredi sicilini görüntülemekte, çoğu zaman diğer eşi krediye kefil olarak göstermek istemektedir. 

eşlerin-kredi-borçları

Ancak çoğu zaman kredi başvurusu yapmak isteyen diğer eşin kredi notunun daha yüksek olması, kredi sicilinin temiz olması, çekilmek istenen kredi için aylık gelir belgesinin daha yüksek olması gibi durumlarda banka kredi onayı verebilmektedir. İhtiyaç kredisi için genelde eşin sicili bu gibi durumlarda dikkate alınmazken konut ve taşıt kredisi için ise bankalar arasında farklılıklar olabilmektedir.

kredi-kartı-ekstresi-nasıl-öğrenilir

EŞİMİN KREDİ BORCUNU, KREDİ KARTI EKSTRESİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Eşlerin en çok merak ettikleri soruların başında evli oldukları kişinin toplam borç miktarı yer almaktadır. Son dönemde artan icralar ve borç miktarı ile bu sorunlar artarken yaşanan bu artış boşanma rakamlarına da yansıdı. Pek çok kişi eşinin içine düştüğü borç batağı nedeni ile ayrılık kararı alırken habersiz kredi çekilmesi en çok yaşanan sorunlar arasında yer alıyor. 

Kişinin kredi ve kart borcu kendi özeli olup bankaları bu bilgiyi eşiniz olmasına rağmen sizinle paylaşması yasaktır. Kişinin kendi toplam borcu Türkiye Bankalar Birliği tarafından kurulan Findeks üzerinden görüntülenebilmekte olup kişinin kendi kimlik numarası ve kişisel bilgileri ile bu sisteme giriş yapılmaktadır. Findeks risk raporu ile hem kredi kartı hem de kredi borçları farklı bankalarda olsa dahi tek bir ekrandan görüntülenebilmektedir. Ancak bu ekrana ulaşmak için eşinizin kendi kişisel bilgileri ile giriş yapması gerekmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@