CHP'li Özel'den Yabancıya Konut Satışı Eleştirisi: 250 Bin Dolar Verip Daire Alana, Pasaport Bedava!

Meclis Başkanvekili Celal Adan'ın başkanlığı ile TBMM Genel Kurulu toplandı. Yapılan toplantıda söz olan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel gündeme dair önemli açıklamalarda bulunurken yabancıya konut satışı için uygulanan parasal sınırı eleştirdi ve gayrimenkul satış rakamlarına dikkat çekti.

Emlak Haberleri 24.06.2021 - 08:00 24.06.2021 - 08:00 Serhat Karaman

Yabancıya konut satışı rakamları pandeminin olumsuz etkilerinin silinmesi ile beraber yeniden yükselişe geçerken yaşanan artış CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafoından TBMM Genel Kurulu toplantısı ile meclise de taşındı. 

Özgür Özel yapmış olduğu konuşmasında 2019 senesinde İstanbul'da seçimlerin yenilenmesinin yıl dönümü olduğunu hatırlattıktan sonra yabancılara konut satışı rakamlarını da meclis kürsüsünden gündeme getirdi. Özel doğrudan yatırımlar arasında yabancıların konut alımlarının payının her geçen gün arttığına dikkat çekerek her 100 dolardan 64'ü ile yabancıların ülkemizden ev sahibi olmak için harcadıklarını söyledi. 

TÜRKİYE'DE 100 DOLAR HARCAYAN HER YABANCI BUNUN 64 DOLARI İLE EV ALDI! 

Toplantı sonrasında özel bir basın açıklamasında bulunan Özel, MHP'ye seslenerek "250 bin dolar verdiğinde sana Türkiye Cumhuriyeti’nin hepimizin taşımaktan onur duyduğu bu pasaportunu veriyorlar. AKP bunu önce 1 milyon dolar yapmıştı. Patron çıldırdı. Yüzde 75 indirimle 250 bin dolara indirildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına böyle bir değer biçilebilir mi? Milliyetçi Hareket Partisi bu iktidarın küçük ortağıdır" diyerek yabancıların artık Türkiye'ye yatırım için değil ev almak için geldiklerini iddia etti. 

Yabancı ülkelerde Türkiye için verilen "Ev alana, pasaport bedava" ilanlarını gösteren Özel daha önce 1 milyon dolar olan parasal sınırın 250 bin dolara çekilmesini eleştirerek 1 milyon dolar olduğu dönemde 70 yabancının başvuru yaptığını, 250 bin dolara çekildiğinde ise 7 bin 200 kişinin konut aldığını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@