Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanından Açıklama! Ocak 2022'de Eksi Enflasyon Mu Olacak?

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan ekonomi gündemindeki gelişmeleri değerlendirerek Ocak ayında eksi enflasyon beklediğini duyurdu. 

Finans 30.12.2021 - 18:12 30.12.2021 - 18:12 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan katıldığı canlı yayında değerlendirdi. Cari açık oldukça enflasyonun düşmesinin mümkün olmadığını söyleyen Göksel Aşan, cari fazla verilecek dönemi de açıkladı. 

CARİ AÇIKLA ENFLASYON DÜŞMEZ

Türkiye'de uzun yıllar ithal ikamesi üzerine kurulu bir ekonomi modelinin uygulandığını söyleyen Göksel Aşan, "Türkiye'de ithal ikamesi üzerine kurulu bir model vardı. Son dönemlerde bu durum ete kemiğe bürünen bir hal aldı. Ana hedef hiç değişmedi. Hedef ithalatı azaltıp, ihracatı arttırmak olmaya devam edecek. Burada asıl parametremiz cari fazla olmalı. Nisan ayında cari fazla verildiğini çok büyük bir ihtimalle göreceğiz. Türkiye'nin cari açıklarla yoluna uzun yıllar devam etmesi mümkün değil. Bu cari açık oldukça enflasyonu düşürmeniz de imkansız." dedi.

Türkiye'nin daha önce de cari fazla verdiğini söyleyen Göksel Aşan, "Türkiye ilk defa cari fazla vermeyecek. Daha önce de bunun örnekleri görüldü. Ancak o cari fazlalar durgunluk dönemlerinin ardından oluşmuştu. Şu anda ise çok daha farklı bir cari fazladan bahsediyoruz. Bu cari fazla yüksek büyümeyle elde edilecek." ifadelerini kullandı.

DAHA ERKEN MÜDAHALE EDİLEBİLİRDİ

Kurdaki hareketliliğin öngörülebilir olmadığını söyleyen Göksel Aşan, "Kurun 20 - 30 TL olacağını öngörerek bir ekonomi modeli ortaya koyamazsınız. Kurdaki yükselişler öngörülebilir değildi ama daha iyi yönetilebilirdi. Kur kendisini yüksek seviyelere atmadan önce müdahale edilebilirdi. Orada bir geç kalmışlıktan bahsedebiliriz. Ancak devletin bundan daha hızlı davranması da mümkün değil." şeklinde konuştu. 

Türk lirası tasarruf sahiplerini korumak için yeni önlemler alınabileceğini söyleyen Göksel Aşan, "Önümüzdeki haftalarda Türk lirası tasarruf sahiplerini güvence altına alacak yeni bankacılık ürünlerinin devreye girdiğini görebilirsiniz. Türk lirasının ndöviz karşısındaki pozisyonunu serbest piyasa koşulları altında güçlendirecek yeni ürünler gelmeye devam edecektir." dedi.

OCAK AYINDA EKSİ ENFLASYON BEKLENTİSİ

Enflasyon açıklaması da yapan Göksel Aşan, "Aralık ayı geleceğe dair enflasyon beklentisinde baz alınacak bir ay olmayacak. Aralık ayında fiyatlarda ciddi bir köpük oluştu. Kur bu seviyelerde devam ettikçe gelecek fiyat düzeltmelerinin de etkisiyle Ocak ayında eksi enflasyon bekliyorum. Şubat ayından sonraki enflasyon ise önümüzdeki döneme dair enflasyon beklentilerinde belirleyici olacak." ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@