Dolar Devam Mı, Tamam Mı Diyecek! Kritik Tarih Açıklandı, Kurun Kaderi O Tarihte Belirlenecek

10 TL sınırından dönüş yapan dolar kuru için kritik tarih belli oldu! Merkez Bankası enflasyon raporu ne zaman açıklanacak, dolar kuru düşer mi, yükselecek mi, ne zaman düşer, yükseliş sürer mi?

Finans 26.10.2021 - 13:37 26.10.2021 - 13:37 Gülcan Özer

Dolar kurunda sert fiyatlamalar devam ederken 10 TL sınırına dayanan dolar kuru batı ile yaşanan gerilimin azalması ile yönünü aşağıya çevirdi. Osman Kavala'nın yargılanma süreci hakkında açıklama yapan büyük elçiler hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "istenmeyen adam talimatı verdim" açıklaması yapmış, dolar kuru son derece sert bir yükselişle 9,85 TL seviyesini aşmıştı. 

Süreçte yapılan açıklamalar ile dün kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen olumlu sinyallerin ardından dolar kuru bugün gevşeme gösterdi ve 9,50 TL seviyesinin altını gördü. Dolar kuru için asıl belirleyici olacak en önemli ekonomik verinin ise 28 Ekim tarihinde yayımlanacak olan Merkez Bankası enflasyon raporu olduğu belirtildi. 

MERKEZ BANKASI ENFLASYON RAPORU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Son dönemde enflasyon rakamlarında yaşanan hızlı yükseliş ve bu yukarı yönlü hareketliliğe rağmen yapılan faiz indirimleri sonrasında dolar kurunda sert bir yükseliş yaşanmıştı. Dolar kurunun kaderini belirleyecek olan en yakın önemli ekonomik veri ise 28 Ekim 2021 Perşembe günü açıklanacak olan Merkez Bankası enflasyon raporu olarak gösterildi. 

merkez bankası enfasyon raporu

ENFLASYON RAKAMLARI VE FAİZ İNDİRİMİ SİNYALLERİ TAKİP EDİLECEK! 

Açıklanan raporda enflasyon beklentisi ve Merkez Bankası tarafından izlenecek para politikasının sinyalleri takip edilecek. Ekonomistlerin enflasyon tahimini raporlarına göre Ekim ayında enflasyonunu yüzde 20 bandını aşması beklenirken Merkez  Bankası tarafından Kasım ayı toplantısı için verilecek olan faiz indirimi sinyalleri dolar kuruna yön verecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@