Dolmabahçe, Beylerbeyi, Yıldız ve Topkapı Sarayı! İstanbul Sarayları İçin Restorasyon Kararı Çıktı

Türkiye'nin göz bebeği İstanbul Sarayları hakkında son dakika açıklaması geldi. Topkapı, Beylerbeyi, Yıldız ev Dolmabahçe sarayları restore edilecek!

Dolmabahçe, Beylerbeyi, Yıldız ve Topkapı Sarayı! İstanbul Sarayları İçin Restorasyon Kararı Çıktı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, her sene milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen İstanbul sarayları hakkında son derece önemli açıklamalarda bulundu. Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız ve Beylerbeyi Sarayı’nda restorasyon yapılacağı ilan edildi.

ANKARA PALAS MÜZESİ NE ZAMAN AÇILACAK, RESTORASYON ÇALIŞMALARINDA SON DURUM NE?

İstanbul sarayları hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “2022 yılında, Topkapı Sarayı’nın bazı bölümleri, Dolmabahçe, Yıldız ve Beylerbeyi Sarayı ile diğer bazı köşk ve kasırlarda tarihi yapılarımızı korumak ve gelecek nesillere aktarmak için restorasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi planlanmaktadır" diyerek İstanbul saraylarının restorasyon koruması altına alınacağın ıduyurdu.

Son dönemde yapılan restorasyon çalışmalarının sayıları artarken çalışmalar ile tarihi mirasın gelecek yıllara aktarılması amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda daha önce restorasyon çalışmaları başlatılan Ankara Palas Müzesi hakkında da açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında 2020 senesinin ilk çeyreği içerisinde Ankara Palas Müzesi'ni hizmete açacaklarını söyledi.

1927 senesinde açılan Ankara Palas, 1975 senesine kadar otel olarak işletildi. Mimar Vedat Tek tarafından tasarlanan Ankara Palas tarihi boyunca çok sayıda önemli konuğa ev sahipliği yaparken 1976-1982 yılları arasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ofis ve sergi alanı olarak kullanıldı. 2018 senesinde Ankara Palas Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi'ne devredildi ve Cumhurbaşkanlığı Müzesi olarak koruma altına alındı.

SONRAKİ HABER