Ev Alacaklar Yarı Yarıya Daha Düşük Fiyatlarla Temelden Ev Sahibi Olabilirsiniz

Ev sahibi olmak isteyenler için seçeneklerden birisi de topraktan ev sahibi olmak. Peki temelden, topraktan ev alımında hangi konu başlıklarına dikkat edilmedi, sözleşme nasıl olmalı, mağdur olmamak için yapılması gerekenler.

EMLAK HABERLERİ 24.10.2019 - 10:27 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Ev sahibi olmak isteyenler için seçeneklerden birisi de topraktan ev sahibi olmak. Peki temelden, topraktan ev alımında hangi konu başlıklarına dikkat edilmedi, sözleşme nasıl olmalı, mağdur olmamak için yapılması gerekenler.

Ailelerin en önemli hedeflerinden birisi de ev sahibi olmak ve kira ödemelerinden kurtulmak. Ev sahibi olmak için uzun uğraşlar veren ve büyük fedakarlıklar gösteren aileler için çeşitli imkanlar sunuluyor. Bu imkanların başında bankaların anlaşmalı konut projeleri, banka kredisi ile ev sahibi olma, TOKİ ile ev sahibi alma, gibi seçenekler en önde duruyor. Bunun yanında diğer bir ev sahibi olma seçeneği ise temelden ucuz ev almak. TEMELDEN DAHA UCUZA EV SAHİBİ OLABİLİRSİNİZTemelden ev sahibi olma seçeneği çeşitli prosedürler içeriyor. Zira bu konuda geçmiş dönemlerde yaşanan mağduriyetler, hem vatandaşlar hemde şirketler adına örnek teşkil ediyor. Temelden ev sahibi olmanın en büyük riski müteahhidin, inşaat şirketinin inşaatı tamamlayamadan iflas etmesidir. Böyle bir durum gerçekleşirse ev almak isteyen vatandaşları en büyük sorun  parasını ödediğiniz inşaatın zamanında bitmemesi, yarım kalması, ya da istediğiniz gibi olmaması olabilir.Bu konuda araştırma yapmanızda fayda var. Müteahhitin daha önce yapmış olduğu projeler, projeleri teslim süreci, ev alanların memnuniyeti, ev alanların konut teslim sürecinde yaşadıkları deneyimleri araştırabilirsiniz. 

Peki Ne Yapmak Gerekir?Temelden ev almak isteyen vatandaşların parayı ödemeden önce yapmalarında fayda olan işlemler bulunuyor. Bu işlemlerin ilki müteahhit firmayla detaylı bir satış sözleşmeli hazırlamak ve imzalamak. Bu sözleşmede yer alması gereken en önemli detay ise projenin bitiş tarihine ilişkin karar olması. Sözleşmede bitiş tarihinin olması projenin tamamlanması adına müteahhitte baskı oluşturacaktır. Bunun yanın sözleşde yer alması gereken diğer konu evde yer alacak, kullanılacak malzemeler. Detay vermek gerekirse cam, kapı, beton, mutfak, dolaplar, banyo malzemelerinin markası kalitesi sözleşmede yer almalı. Ayrıca dikkat edilmesi gereken hususların başında evin fiyatı geliyor. Vatandaşlar topraktan ev alırken bölgede yer alan satılık evleri araştırmalı ve fiyatların daha uygun olmasına dikkat etmesi gerekir. Eğer fiyatlar aynı seviyede ise temelden eve girmenin hiçbir avantajı bulunmuyor.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@