18, 15, 12 ay yapanlar var! Askerlikte püf noktası 2 hatta 3 yaşa kadar erken emeklilik avantajı veriyor

18, 15, 12 ay yapanlar var! Askerlikte püf noktası 2 hatta 3 yaşa kadar erken emeklilik avantajı veriyor
18 ay, 15 ay, 12 ay ve 6 aylık sürelerle askerlik görevini tamamlamış olanlar çok daha erken yaşta emekli olabilirler. Emekli olmak isteyenler için büyük bir fırsat sunan borçlanma hakkı detayları...

Erkek çalışanlar için askerlik borçlanması bulunmaz bir fırsat sunuyor olabilir. İşe giriş tarihine doğrudan etki eden askerlik borçlanması yaparak çalışma hayatında yer alan erkekler, çok daha erken emeklilik hakkı elde edebilirler. Öyle ki askerlik borçlanması 2 yıl, hatta 3 yaşa kadar emeklilik sağlayabilir. Ancak burada önemli olan bir püf noktası var. Tüm çalışan erkeklerin bilmesi gerekenler.

ASKERLİK BORÇLANMASIYLA ERKEN EMEKLİLİK 2022

Askerlik borçlanması için en önemli detay; askerden önce sigorta primi ödenip ödenmemesi. Eğer prim ödenmeden askere gidilmiş ve uzun süreli askerlik yapılmışsa çok önemli bir hak elde edilebilir.

İşe girmeden askere gidenler

İşe girmeden önce vatani görevini yapanlar, askere gidenler borçlanma yaptıklarında işe giriş tarihleri değişir. Özellikle 1999 Ekim sonrası, 2000 2001 döneminde işe girenler 18 ay, 15 ay ve 12 ay askerlik yaptılar. 540 güne kadar çıkan askerlik sürecinin borçlanılması halinde ise ilk işe giriş tarihi değişir. Buda 1, 2 hatta 3 yıllık avantaj sağlar. Örneğin 540 gün borçlanma yapan bir kişinin ilk işe giriş tarihi 540 gün öne gelir. Bu durumda ise emekliik şartları değişir ve daha erken yaşta emekliilk hakkı elde edilir.

Önce işe girip sigorta ödeyen ve daha sonra askere gidenler

Durumu bu şekilde olanlar için askerlik borçlanması sadece prim borçlarının kapatılması için kullanılır. Örneğin yaş ve gün şartını sağlayanların prim eksiği varsa askerlik süresi kadar borçlanma yaparak prim eksiklerini kapatabilirler.

SGK UZMANI YANIT VERDİ

Askerlik borçlanmasına ilişkin bir soruya yanıt veren SGK Uzmanı borçlanma yaparak emeklilik hakkını açıkladı.

Emeklilik detaylarını öğrenmek isteyen biri SGK Uzmanına "8 Mart 1971 doğumluyum. İşe giriş tarihim 13 Nisan 1998 olup 8205 gün prim ödemem var. SSK girişinden önce 18 ay askerlik yaptım." bilgilerini verdi ve "Ne kadar askerlik borçlanması yaparak, SSK başlangıcımı bir yıl öne çekebilirim? Ne zaman emekli olabilirim?" sorusunu yöneltti.

SGK Uzmanı bu soruya verdiği yanıtta "Askerlik sürenizin 11 ayını borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz." açıklamasında bulundu.