430 Günlük Borçlanmayla 53 Yaşında 2022 Yılında Emeklilik

Askerlik borçlanması işe giriş tarihi çok erken yıllarda olanlar için önemli avantajlar sağlıyor. Bir erkek çalışanın sorusu ve SGK Uzmanının yanıtı üzerinden borçlanma ve sağladığı tüm ek avantajlar.
430 Günlük Borçlanmayla 53 Yaşında 2022 Yılında Emeklilik

Sosyal Güvenlik Kurumu ilk işe giriş tarihinden önce askerlik yapılması durumunda erkeklere askerlik borçlanması hakkı sağlıyor. Erkeklerin askerlik yaptıkları süre için geçerli olan borçlanma ilk işe giriş tarihini değiştirebilir.

Geçmiş dönemlerde 360 günden 540 güne kadar uzanan askerlik süreci ciddi avantajlar sağlıyor. Askerlik borçlanması yapmamış ve önümüzdeki dönemde yapmayı düşünenler için sağlanan avantajları bir soru ve bir cevap üzerinden sizlerle paylaşıyoruz.

2022 YILINDA 53 YAŞINDA EMEKLİLİK

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, Posta Gazetesinde yer alan köşesinde bir çalışanın askerlik borçlanması sorusuna yanıt verdi. Çalışanın askerlik borçlanması yapması durumunda ne kadar erken emekli olabileceğine ilişkin bilgi veren Sarısu'nun açıklamaları şu yönde.

Çalışan sorusunda 17 Şubat 1969 yılında doğduğunu ve sigorta başlangının 28 Ocak 1994 olduğunu bildirdi. Bu zamana kadar 7000 gün ödemesi yaptığını ilan eden çalışan halen çalıştığını aktardı. Erkek çalışan sorusunda emekli olabilmesi için kaç gün askerlik borçlanması yapması gerektiğini sordu.

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu bu soruya verdiği yanıtında "Askerlik sürenizin 430 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 17 Şubat 2022’de emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu.

Borçlanma Hakkı Nedir?

Kadınlar ve erkekler borçlanma hakkı ile emekliliklerini değiştirebilirler. Burada önemli olan nokta askerliğin ve doğumun ilk işe giriş olmadan önce yapılmış olması. Erkekler askerlik yaptıkları süre boyunca 18 ay, 15 ay, 12 ay yada 6 ay kadınlar ise 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilirler.