Akaryakıtta Fiyat Artışı! LPG Oto Gaz Zammı Resmen Açıklandı!

Akaryakıtta Fiyat Artışı! LPG Oto Gaz Zammı Resmen Açıklandı!
Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin fiyat artışlarına haftanın ilk gününde devam edildi. Bu sefer zam haberi benzin veya motorinden değil LPG Oto gazdan geldi.

Türkiye'de dolar kurunda başlayan fiyat artışları ithalat kaynaklı ürünlere zam olarak yansımaya başladı. Bu kapsamda LPG oto gaz fiyatına zam yapıldığı resmen açıklandı. Yapılan zammın direkt olarak pompa fiyatlarına yansıyacağı duyuruldu.

LPG OTO GAZA ZAM

Türkiye ekonomisinde doların Türk lirası karşısında değer kazanmasının sancıları yaşanmaya devam ediliyor. Yurt dışından ithal edilen ve maliyeti direkt olarak dolar kuru üzerinden hesaplanan akaryakıt ürünlerine zamlar yapılmayua devam ediliyor. Geçtiğimiz hafta möotorin fiyatına yapılan zammın ardından bu haftanın ilk iş gününde de LPG oto gaza zam yapıldığı açıklandı.

17 KURUŞ ZAM RESMEN AÇIKLANDI

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre LPG oto gaza yapılan zam açıklandı. EPGİS'in kamuoyu bilgilendirmesi gereği LPG oto gaz fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre başı 17 kuruş zam yapıldı.

EPGİS'in duyurusuna göre zamlı LPG oto gaz fiyatları bu gece yarısından itibaren geçerli olnaya başlayacak. Ayrıca bu zam direkt olarak pompa fiyatına yansıyacak. Bu şekilde yapılan fiyat artışı vatandaşın cebini doğrudan etkileyecek.

Akaryakıtta Fiyat Artışı! LPG Oto Gaz Zammı Resmen Açıklandı!

EŞEL MOBİL SİSTEMDEN VAZ MI GEÇİLDİ?

EPGİS tarafından yapılan LPG oto gaz zammı açıklamasında dikkatleri çeken bir detaya yer verildi. Daha önce akaryakıt ürünlerine yapılan zamlar devletin ÖTV oranları ile karşılanıyordu. Dönem dönem de devlet akaryakıt ürünlerinde ÖTV artışı yaparak denge sağlamaya çalışıyordu. Ancak son iki zam uygulamasında bu uygulamaya yer verilmedi.

2 Ağustos tarihinde motorinin litre fiyatına yapılan 5 kuruşluk zam direkt olarak pompa fiyatlarına yansıtıldı. Bugün ise LPG oto gaz zammı direkt olarak pompa fiyatlarına yansıyacağı açıklandı. Bu durumda ise uygulanan Eşel Mobil Sistemi'nin sona erip ermediği sorusu zihinlerde şüphe uyandırdı.

Devletin akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının belirlenmesinde uyguladığı Eşel Mobil Sistemi vatandaşın lehine olmuş ve devlet burada alması gereken milyarlarca liralık vergiden vatandaş lehine feragat etmişti. Devletin vergi gelirine büyük bir darbe vurulurken vatandaş kazançlı çıkmıştı. Ancak bu sistemin sona ermesi demen bundan sonra tüm fiyat artışlarının vatandaşa yansıtılacağı anlamına geliyor. Şimdilik bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.