Bakan Şimşek Merkez Bankası'nın faiz kararını yorumladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün Merkez Bankası tarafından açıklanan sadeleşme kararını yorumladı.
Bakan Şimşek Merkez Bankası'nın faiz kararını yorumladı!

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) tarafından yapılan açıklamalar ile sadeleşme adımlarının atıldığı görülmüştü. Bugün ise bu kararın Resmi Gazete'de yayımlandığı görüldü. Hem dün alınan kararlar hem de yaşanan değişikliklerin ardından konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından önemli açıklamalar geldi.

SADELEŞME KARARI AÇIKLAMASI GELDİ!

Merkez Bankası tarafından dün alınan kararların bugün de Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yaşanabilecek olan gelişmeler hakkında Bakan Şimşek değerlendirme yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bu açıklamaya göre şu şekilde ifadelere yer verdi,

"TCMB, bankacılık sisteminde Türk lirasının (TL) payını artırmaya yönelik adımlarla birlikte sadeleşme kapsamında ihracat kredileri ve firmaların krediye erişimine yönelik uygulama kolaylıkları getirdi. Firmaların krediye erişimini kolaylaştırmak amacıyla bankalarca kullandırılan krediler için yüzde 30 oranında menkul kıymet tesis edilmesi uygulaması ile fatura karşılığı kredi uygulaması sona erdirildi.

Bankaların Türk lirası ticari kredilere referans oranın 1,8 katının üzerinde uyguladıkları faiz oranına göre menkul kıymet tesisi uygulamasının kaldırılmasına yönelik karar alındı. Faktoring şirketlerinin faktoring alacaklarına referans oranın 2,7 katının üzerinde uyguladıkları faiz oranına göre menkul kıymet tesisi uygulaması da sona erdirildi.

Türk lirasına geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için daha önce aylık yüzde 2'den yüzde 2,5'e yükseltilen Türk lirası payı artış hedefi aylık yüzde 3,5'e çıkarıldı."

MERKEZ BANKASI DÜN FAİZ KARARINI AÇIKLAMIŞTI!

Bu açıklamaların yanı sıra dün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen PPK toplantısının ardından Ekim ayı faiz kararı açıklanmıştı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamalar ile birlikte faiz kararı duyuruldu. Karara göre, Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı bir kere daha 500 baz puan arttırılarak yüzde 35 seviyesine çekildi. Faiz kararının açıklanmasının ardından kredi kartları faiz oranlarının da güncellendiği öğrenildi.

Haber Editörü