Bankalar 2022'yi Karşıladılar! Krediyle Ev Alacaklar için En Ucuz Konut Kredisi Faizleri

Ocak ayının ilk resmi gününde bankaların konut kredisi faiz oranları belli oldu. En düşük oran halen kamu bankalarında olurken özel bankalarda faiz oranları yenileniyor. İşte yeni ev kredisi faizleri.
Bankalar 2022'yi Karşıladılar! Krediyle Ev Alacaklar için En Ucuz Konut Kredisi Faizleri

Konut kredisi ile 120 ay vadeli ev almak isteyenler için bankaların güncel kredi faiz oranları belli oldu. 2022 yılını karşılayan bankalar yeni dönem kredi faiz oranlarını açıkladılar. İşte Ocak ayında ev alma planı içerisinde olanlara konut kredisi faizleri.

OCAK 2022 KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI İLK DEĞİŞİMLER

Konut kredisi faiz oranlarına bakıldığında devlet bankaların herhangi bir değişikliğe gitmediler. Daha önceden ilan edilen sıfır konutlar için ve ikinci el konutlar için faiz oranları ocak ayında da ilan edilen son seviyeden verilecek.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank üzerinden kredi kullanarak ev almak isteyecekler için Ocak 2022'de geçerli faizler ve yıllık maliyetleri şöyle;

* Sıfır konut alımları için 3 devlet bankarı müşterilerine aylık yüzde 1.20 faiz oranıyla konut kredisi veriyorlar.

* İkinci el ev alımlarında kamu bankalarının müşterilerine uyguladıkları aylık faiz oranı yüzde 1.29

Bankalar 2022'yi Karşıladılar! Krediyle Ev Alacaklar için En Ucuz Konut Kredisi Faizleri

Bu faiz oranlarında müşterilerin alacakları evin değerinin yüzde 90'ına kadar kredi sağlanır. Müşteriler bankalardan kullandıkları kredileri 120 ay vadeli ve kendilerine göre belirleyebilecekleri ödeme seçenekleri ile tamamlayabilirler.

ÖZEL BANKALARDA KONUT KREDİSİ FAİZLERİ

Özel bankalarda konut kredisi kullanacaklar için ise faiz oranları devlet bankalarına kıyasla çok yukarı seviyelerde yer alıyorlar. Bankaların birçok konut kredisinde müşterilerine kredileri yüzde 1.90 bandının üzerinden sağlıyorlar. Özel bankaların kredi faiz oranlarında ortalama faiz oranları ise yüzde 2.00 bandının üzerinde bulunuyor.

Türkiye İş Bankası Ocak 2022'de yüzde 1.75 aylık faiz oranıyla konut kredisi veriyor. İş Bankası'nın sunduğu bu oran özel bankalar arasında en düşük faiz oranı olurken İş Bankası'nı yüzde 1.85 faiz oranıyla Anadolu Bank sağlıyor. Anadolu Bank'ın sağladığı oran dışında Garanti BBVA 1.96 faizle konut kredisi veriyor.

Bu üç banka dışında diğer bankaların konut kredisi faiz oranları ise şöyle.

Bankalar 2022'yi Karşıladılar! Krediyle Ev Alacaklar için En Ucuz Konut Kredisi Faizleri

Akbank Ocak 2021 konut kredisi faizi yüzde 2.19, Yapı Kredi Bankası'ndan kredi kullanacaklara 2.11 faizle kredi veriliyor. ICBC Bank müşterilerinin ev alımlarına yüzde 1.97 aylık faizle aracılık ederken QNB Finansbank yüzde 2.07, Denizbank ise yüzde 2.20 aylık faiz oranıyla konut kredisi sağlıyor. TEB konut kredisi faizi ise yüzde 2.70 bandına çıkmış durumda.