Bankalara Borcu Olanlara Müjde! Kart ve Kredi Borcu Yapılandırma İçin Yeni Dönem Başladı

Pandemi döneminde bankalara olan borçlar katlanırken hem vatandaş hem de esnafa yapılandırma müjdesi geldi. Borç yapılandırma başvuru şartları neler?
Bankalara Borcu Olanlara Müjde! Kart ve Kredi Borcu Yapılandırma İçin Yeni Dönem Başladı

Son dakika gelişmesi ile bankalara borcu olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren yapılandırma müjdesi verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) arasında yürütülen ortak çalışma ile hem vatandaş hem de esnaf rahat bir nefes alacak.

Pandemi döneminde sayıları her geçen gün artan borcunu ödeyemeyen kişilere yönelik olarak başlatılan yeni çalışma kapsamında yakın izlemedeki krediye yapılandırma imkanı tanınırken istisnalar süresiz olarak uygulanacak. Donuk alacaklar için ise bilanço dışına çıkarma kararı alındı.

KREDİLERDE YENİ DÖNEM BAŞLADI!

Sabah Gazetesi yazarı Hazal Ateş tarafından yapılan habere göre kredilerde yeni dönem başladı. Yakın izlemede olan kredilere yapılandırma fırsatı sunulurken donuk alacakların ise bilanço dışına çıkarılmasına karar verildi.

Düzenleme izlemedeki kredileri bile kapsayacak. Yeni yapılandırma fırsatı ile bankalara borcu olan vatandaşlar ve esnaflar rahat bir nefes alacak. Düzenleme kapsamında bilançoların temizlenmesi ile bankalarda rahat bir nefes alacak.

Bankalara Borcu Olanlara Müjde! Kart ve Kredi Borcu Yapılandırma İçin Yeni Dönem Başladı

BANKALARDAN KREDİ ÇEKENLER, KREDİ KARTI BORCU OLANLAR DİKKAT! YAPILANDIRMA GELİYOR....

Bankalara kredi borcu olanlar ile kredi kartı borcunu ödeyemeyenleri yakından ilgilendiren düzenleme kapsamında yüzbinlerce kişiye büyük fırsat tanınmış olacak. Şirketler için yapılacak olan yeni düzenlemelerde şirketlerin borcu olmasına rağmen yaşama şansı varsa yapılacak yönlendirmeler ile bu şirketlerin ayakta kalması sağlanacak.

Bankacılık sektörünün aktif kalitesini iyileştiren bu düzenlemeler bankalara borcu olan kişilere ise hızlı, esnek ve düşük maliyetli çözüm üretilmesini sağlayacak.

Bankalara Borcu Olanlara Müjde! Kart ve Kredi Borcu Yapılandırma İçin Yeni Dönem Başladı

İZLEMEYE DÜŞEN KREDİ VE KREDİ KARTI BORCUNA YAPILANDIRMA FIRSATI!

Finans sektöründe sorunlu krediler olarak anılan izlemedeki kredi borçlarına yapılandırma amacı ile sermaye fonlarının kurulması için mevzuat altyapısı oluşturuldu. Donuk alacaklar bu mevzuat değişikliği sonrasında varlık yönetim şirketlerine satışı ile bilanço dışına çıkartılması sağlanacak.

Eylül ayı sonu itibari ile ise yakın izleme, donuk alacak grubundaki kredilerin menkul kıymetleştirmesine yönelik düzenlemeler için adım atılacak. Mevzuat değişikliği ile bu rakamlarda bilanço dışına çıkartılmış olacak.

BORÇ YAPILANDIRMASI YAPANLARIN KREDİ SİCİLİ AFFI İLE KARA LİSTEDEN ÇIKMASI SAĞLANACAK

Yapılacak olan düzenlemenin sonucunda yapılandırma ile beraber protestolu senet, çek, bireysel ve ticari nitelikteki kredi ve kredi kartı dâhil borcunu ödeyemediği için kredi sicili bozulan kişiler de borçlarını ödemeleri halinde kara listeden çıkmış olacak.