Bayramda Memlekete Gitmek Hayal Oluyor! Şehirler Arası Otobüs Fiyatları Zirvede!

Bayramda Memlekete Gitmek Hayal Oluyor! Şehirler Arası Otobüs Fiyatları Zirvede!
Akaryakıta yapılan zam sonrasında şehirler arası otobüs biletlerine zam geldi. Vatandaşların bayramda memlekete gitme hayali suya düştü.

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına peş peşe yapılan zam sonrasında önce şehir içi ulaşıma zam geldi sonra da şehirler arası bilet fiyatlarına. Şubat ayında İstanbul'dan Ankara'ya gitmenin maliyeti 200 lira civarındayken Mart ayına gelindiğinde şehirlerarası otobüs biletinin fiyatı 300 liranın üzerine çıktı.

BU BAYRAM MEMLEKETE GİTMEK HAYAL OLUYOR!

Akaryakıt zamları yaşamın her alanını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ramazan bayramının yaklaşmasıyla bayramı memleketinde geçirme hayali kuran vatandaşların hayalleri suya düşmek üzere.

Bir önceki ay 200 TL olan şehirlerarası otobüs biletleri, Mart ayında zirveye çıkarak 300 TL'yi aştı. Şubat'ta Ankara - Antalya otobüs bileti 220 TL iken şu an 280 TL'ye satılıyor. 81 ildeki şehirlerarası otobüs bileti fiyatları cep yakarken, en çok tercih edilen rotalardan olan İstanbul - Ankara arası otobüs bileti 300 TL'ye dayandı. İstanbul'dan İzmir'e gitmek için Şubat ayında 300 TL ödenirken şimdi fiyatlar 350 TL bandında seyrediyor.

Bayramda Memlekete Gitmek Hayal Oluyor! Şehirler Arası Otobüs Fiyatları Zirvede!

Aynı durum sadece büyükşehirlerde değil diğer illerde de yaşanıyor. İstanbul'dan Çanakkale'ye gitmek 215 TL, İstanbul - Antalya 340 TL, İstanbul - Rize otobüs bileti 400 TL, İstanbul - Adana bileti 300 TL, İstanbul - Şanlıurfa bileti 400 TL, İstanbul - Van otobüs bileti ise 550 TL'den satışa sunuluyor.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, Mart ayında yaptığı açıklamada otobüs biletlerine yüzde 20 oranında zam yapılacağını söylemişti ve TÜİK'in açıklamalarına göre de Mart ayında fiyatı en çok artan şeylerden biri yüzde 20.01 ile şehirler arası otobüs biletleri oldu.

Şehirlerarası otobüs biletlerine yapılan zamlar sonrasında seyahat etmek artık bir lüks haline gelmiş durumda. Öğrenciler memleketine dönerken, vatandaşlar ise başka bir şehre giderken artık iki kez düşünmek durumunda kalıyor.