Benzin Motorin Zammı ÖTV'den Karşılanıp Geri Mi Çekilecek? Akaryakıta İndirim Var Mı?

Benzin Motorin Zammı ÖTV'den Karşılanıp Geri Mi Çekilecek? Akaryakıta İndirim Var Mı?
Benzin ve motorin zammı ile litre fiyatları 17 TL sınırını aşmıştı. Pompaya yansıyan fiyatların geri çekilmesi için hükümete çağrıda bulunuldu. Peki akaryakıtta indirim olacak mı?

Rusya'nın başlattığı Ukrayna'yı işgal savaşı sonrasında hem dolar kurunda artış olmuş hemde brent petrol fiyatları zirve noktalara ulaşmıştı. Akaryakıt ürünlerini doğrudan etkileyen bu iki faktör yurtiçinde etkisini hemen hissettirdi. Hafta tamamlanmadan gelen açıklama ile akaryakıta zam yapıldığı duyuruldu.

CHP'DEN ZAMMI ÖTV'DEN KARŞILAYIN ÇAĞRISI

Haftanın son işlem gününde gelen resmi açıklama ile benzin ve motorin litre fiyatlarına dev zam gelmişti. Bu zam, motorinin 17.5 T'yi aşmasına benzinin ise 17 TL sınırına gelmesine neden oldu. EPGİS tarafından yapılan açıklamada zam tutarı ve uygulamasına ilişkin "Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 26/02/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 1,61 Motorinde 1,51 TL/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur." açıklaması yapıldı.

Bu zam sonrasında ise Ankara'da benzinin litresi 16,85 lira, İstanbul'da 16,76 lira ve İzmir'de 16,87 lira oldu. Motorin fiyatları ise Ankara'da 17,08 liraya ulaştı. İstanbul'da sürücüler bir litre motorin için 16,99 lira, İzmir'de ise 17,08 lira ödeyecekler.

CHP'den Çağrı Geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın akaryakıt fiyatlarına yansıtılan zammın geri alınmasını istedi. CHP'li Vekil açıklamasında hükümeti "İktidarın enerji krizinde tek politikası doğrudan zam yapmak mı? eleştirisinde bulundu. Bu fahiş zamların bütün sektörlerde maliyetleri artıracağı ifade edilerek "Akaryakıta yapılan bu fahiş zamlar yarın bütün sektörlerin maliyetlerini de artıracak. Bu da vatandaşa daha fazla hayat pahalılığı olarak geri dönecek. Artık yeter. Bu zammı derhal geri çekin ve ÖTV'den karşılayın." diye konuştu.