BİM'den İndirim Ters Köşesi! GPD Başkanı İndirim Haberlerine Son Noktayı Koydu!

Türkiye'de Kasım-Aralık aylarının gündemi market fiyatları olurken, Dolar kurunun eski seyrine gelmesiyle birlikte vatandaşlarda indirim beklentisi doğdu. BİM'den indirim haberlerine yanıt geldi.
BİM'den İndirim Ters Köşesi! GPD Başkanı İndirim Haberlerine Son Noktayı Koydu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doların düşmesiyle birlikte zamlanan market fiyatlarında güncelleme yapılması açıklamasından sonra tüm Türkiye'de marketlere denetim başlatıldı.

Marketlerde en çok un, ayçiçek yağı, şeker gibi ürünlerin fiyatı fahiş fiyatlara satılırken, marketçilerin gerekçesi dolar kurunun yükselmesi ve mallarını dolar üzerinden alıyor olmalarıydı. Ancak doların düşmesinden sonra çoğu market yine zamlı fiyatlar üzerinden satış yaparak tüketicinin cebine zarar verdi. ,

BİM'den İlk İndirim Açıklaması!

Türkiye'deki en büyük zincir marketlerden biri olan BİM'in İcra Kurulu Üyesi ve GPD Başkanı Galip Aykaç, fiyat güncellemelerine ilişkin açıklamada bulundu. Aytaç, etiketlerle ilgili asıl meselenin alış fiyatlarından kaynaklandığının altını çizerek, alış fiyatlarının düşmesi halinde kendilerinin de fiyatlarda indirim yapacaklarını dile getirdi.

BİM'den İndirim Ters Köşesi! GPD Başkanı İndirim Haberlerine Son Noktayı Koydu!

Fiyatların Düşmesi Uzun Sürecek

Market fiyatlarındaki indirim beklentisi hakkında konuşan Aykaç, döviz kurundaki düşüşten memnuniyet duyduklarını ancak yakın süreçte bu düşüşün etiketlere yansımasını beklemediklerini söyledi. Öyle ki, marketlerin ürün temini esnasında yüksek kur üzerinden satın alışlarının devam ettiği ve bu nedenle de etiketlere henüz bir indirim yansıtamadıklarını aktardı.

Ürün Tedariğinde Sıkıntı Yaşanıyor

Konunun herkesin gündeminde olması gerektiğine dikkat çeken Aykaç, birçok ürün grubunda arz sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Son haftalarda kağıt, plastik, cam, metal ve ambalaj sorunu yaşanması nedeniyle tedarik zinciri de sekteye uğruyor.

Vatandaşların mağdur edilmemesi ve ihtiyaçlarının sekteye uğramaması için perakendeciler olarak canla başla çalıştıklarını ve bu konuda herkesten destek beklediklerini ifade etti.

BİM'den İndirim Ters Köşesi! GPD Başkanı İndirim Haberlerine Son Noktayı Koydu!

BİM İndirim Yapacak Mı?

Vatandaşların büyük bir kısmı en çok tercih ettikleri marketlerden biri olan BİM'de fiyatların ucuzlamasını bekliyordu. Ancak henüz vatandaşları sevindirecek bir haber gelmedi. Bazı ürünlerde küçük indirimler yapılsa da, açıklamalara göre fiyatların eski haline dönmesi ya da en azından o seviyeye ulaşması uzun zaman alacak. Raf fiyatlarından önce alış fiyatının düşürülmesi beraberinde ucuz etiketleri de getirecektir. Ayrıca vatandaşların fahiş fiyatlar nedeniyle sosyal medyada zincir marketleri boykot ettiği ve çoğunluğun da artık bu marketlerden alışveriş yapmayı bıraktığı biliniyor. Hükümet ve perakende sektörünün temsilcilerinin işbirliği ile ancak önümüzdeki aylarda market fiyatları alım gücünü karşılayabilecek seviyeye ulaşabilir.