Bugün yarın duyurulacak! Benzin motorin LT fiyatlarına okkalı dolar ve petrol zammı

Bugün yarın duyurulacak! Benzin motorin LT fiyatlarına okkalı dolar ve petrol zammı
Akaryakıt fiyatlarına bugün veya yarın yeni bir zam gelmesi bekleniyor. Zammın nedeni hem dolar kurunun hemde petrol fiyatında yaşanan artışlar gösteriliyor. Motorin ve benzin için beklenen zam...

Dolar kurunun çok yükselmesi ve 2022 yılının en yüksek seviyesine çıkması nedeniyle akaryakıt fiyatlarına için yeni zam haberi geldi. Bu sırada brent petrol fiyatları da 115 dolar seviyesinden 120 dolar bandına çıkması zam beklentilerinin daha da güçlenmesine neden oldu. Brent petfol fiyatlarına yaşanan artış, dolar kurunun yükselmesi ile beklenen zam tutarları.

BRENT PETROL FİYATLARI İLE DOLAR KURU YÜKSELDİ

Dolar kurunun kademeli yükselişi haftanın ilk gününde devam etti. Bir süredir 15.49 TL bandı altında bulunan dolar kuru, 16.50 TL seviyesini aştı. Şu sıralarda 16.60 TL seviyelerine yakın bir seviyede yer alıyor. Dolar kurunun bu hızlı yükselişi benzin ve motorin fiyatlarında zam beklentisine neden oldu. Dolar kurunun ardından bir kötü haber ise brent petrol fiyatlarında geldi.

Brent Petrol fiyatları ise 113 Dolar seviyesinden 122 dolar bandına kadar yükseldi. Bir hafta önce 113 Dolar olan brent petrol hafta sonunda 122 dolar seviyesine çıktı. Yeni haftanın ilk işlem gününde brent petfol bir miktar gerilemiş olsa bile halen çok yüksek seviyede yer alıyor. Güncel olarak brent petrol 119 Dolar ile 120 Dolar seviyesinde dart bant aralığında hareketli.

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINA ZAM

Akaryakıt sektöründen elde edilen bilgilere göre salı veya çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorin fiyatları artacak. Motorinin litre fiyatına beklenen zam tutarı 1.40 TL olurken benzin için 1.18 TL'lik bir zam beklentisi oluştu.

Beklenen oranlarda zam yapılması durumunda; İstanbul'da bir litre benzinin fiyatı 26.24 TL seviyesinden 27.42 TL olacak. Motorin için ise sürücüler İstanbul'da 25.94 TL yerine 27.36 TL ödeme yapacaklar.

Sektör kaynakları bu süreçte LPG Otagaz fiyatları için ise zam beklenmediğini duyurdular.