Çoğu Kişi Bilmeden Ödüyor! İşte Yıllık Aidat Ücreti Olmayan Kredi Kartları

Çoğu Kişi Bilmeden Ödüyor! İşte Yıllık Aidat Ücreti Olmayan Kredi Kartları
Pandemi sürecinde kredi kartı kullanım oranları arttı. Peki hangi bankanın kredi kartı yıllık aidat ücreti ödenmez? Aidat ücreti almayan bankaların kredi kartları, aidat alanların ücretleri şöyle;

Kredi kartı kullanımı tüm Türkiye genelin çok yüksek oranlarda arttı. Özellikle pandemi sürecinde online alışverişlerin artması ve temassız ödeme seçenekleri kredi kartı kullanımlarının artmasında başlıca etmenler oldu. Taksitli alışveriş imkanı da vatandaşların kart kullanımlarını artırdı.

KREDİ KARTI KART AİDAT ÜCRETLERİ

Kredi kartı kullanımlarında çoğu banka aidat ücreti almaz. Ancak bankaların kredi kartı aidatlarına dair uyguladığı farklı politikalar mevcut.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2014’te aldığı kararla kredi kartı aidat ödemeleri yasal bir düzenleme içerisinde girdi. BDDK tarafından alınan kararlar tüketiciyi korumaya yönelik olurken bankaların da aidat almaları şartlara bağlandı. Kredi kartı aidat ödemelerine ilişkin karar kapsamında banka ve müşteri arasında karşılıklı müzakere edilerek mutabakat sağlanırsa alınabiliyor.

Çoğu Kişi Bilmeden Ödüyor! İşte Yıllık Aidat Ücreti Olmayan Kredi Kartları

KREDİ KARTI AİDATLARINI GERİ ALABİLİRSİNİZ

Çoğu banka müşterilerine ücretsiz kredi kartı kullanımı sunuyor. Ancak bazı bankalar halen müşterilerinden kart aidatları talep edebiliyorlar. Bu durumda ise müşterilerin kart aidat iadesi alma hakkı doğuyor.

BDDK’nın yönetmeliğine göre; kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorunda. Ayrıca bankalar aidatsız kart seçeneğini tüketiciye bildirmekle yükümlü. Aidatsız kredi kartı için bir dilekçeyle bankaya başvurmak yeterli oluyor.

Ancak tüm bu hükümlere rağmen kart ücreti ödeyen vatandaşlar ödemiş oldukları rakamları geri iade alabilirler.

Vatandaşlar kart iadesi için ilk önce banka ile iletişime geçecekler. Bankanın müşteri temsilcisi ile durumu konuşacak olan vatandaşlara büyhük ölçüde iadeleri sağlanıyor. Ancak banka kart ücretini ödememekte ısrarcı olursa müşteriler tüketici hakem heyetine başvuruda bulunarak paralarını geri alabilirler. Tüketici Hakem Heyetine başvurular e Devlet kapısı üzerinden yapılıyor.

Çoğu Kişi Bilmeden Ödüyor! İşte Yıllık Aidat Ücreti Olmayan Kredi Kartları

KART ÜCRETİ OLMAYAN BANKALAR

Doğrudan müşterilerine herhangi bir kart ücreti olmadan kredi kartı sağlayan bankalara dair liste ise şu şekilde;

Akbank Axess ilk yıl kart ücreti yok.

Yapı Kredi Bankası Worldcard yıllık ücreti 159 TL

Üniversite TEB CEPTETEB üniversitelere özel ücretsiz kredi kartı.

Enpara Kredi Kartı yıllık ücret yok.

Akbank Wings yıllık ücret yok.

CEPTETEB Kredi Kartı yıllık ücreti yok.

Garanti BBVA Bonus yıllık 158 TL.

İş Bankası Maximum yıllık 99.50 TL

Finansbank Fix Kart kart aidat ücreti yok.