Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Faiz, Enflasyon ve Dolar Açıklaması: Şişkinliği Alacağız!

AK Parti TBMM Grup Toplantısı'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan meclis kürsüsünden son dakika açıklamalarında bulundu. Enflasyon, faiz ve dolar açıklaması detayları....
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Faiz, Enflasyon ve Dolar Açıklaması: Şişkinliği Alacağız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'na katılarak meclis kürsüsünden çok önemli açıklamalarda bulundu. Mecliste yaptığı konuşmasında muhalefete yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon, dolar ve faizlerde şişkinlik olduğunu belirterek bu şişkinliği alacaklarını belirtti.

Ortaya çıkan rakamların ülke gerçekleri ile örtüşmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceklerini bir kere daha vurgulayarak politika faizleri ile enflasyon faizlerinin 10 katına ulaşan ülkeler olduğunu belirterek, dünyada kimsenin takılı kalmadığı politika faizi ile enflasyon arasındaki ilişkinin sadece Türkiye'de kaldığını söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA DOLAR KURU VE ENFLASYON AÇIKLAMASI!

Ekonomide yaşanan son gelişmeleri meclis kürsüsünde değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Ülkemizin uluslararası alanda nasıl kurasız, ahlaksız, sinsi tuzaklara düşürülmeye çalışıldığını unutmadık. Gezi olayları ve FETÖ kumpası ile ülkemizde yapılanları unutmadık. Kimi ülkelerde başarılı olan bu alçak senaryoyu biz milletimiz ile beraber yırtıp çöpe attık.

Siyasi ve sosyal kaos denemelerini, PKK gibi terör örgütleri kullanılarak sınırlarımıza yapılan saldırıları birer birer atlattık. Biz mücadele bayrağını yükselttikçe maruz kaldığımız saldırıların cephesi daha da genişledi. Ekonomide yaşanan dalgalanma finans unsurlarının bu cephede kullanılmasıdır. Son 4 senede Türkiye 15 Temmuz Darbe Girişimini bertaraf edince batılı ülkelerin saldırısına uğramış, NATO müttefikimiz ABD ekonomimize doğrudan saldırmıştır.

Savunma sanayi ürünleri ve çeşitli ürünlerde örtülü ambargo farklı boyutlara taşınmıştır. Geçmişteki saldırılarda da yaptığımız gibi hemen tedbirlerimizi alarak mücadele saflarını saflaştırdık. Serbest piyasa kurallarına zaten uymayan bu tabloyu düzelttiğimiz bir dönemde koronavirüs salgını patladı. Türkiye hayata geçirdiği etkin ve süratlı tedbirlerle kendini koruma altına almıştır. Salgın döneminde yeni başkanlık sisteminin hızlı karar mekanizmalarından yararlandık.

Küresel üretim, tedarik ve lojistik sektöründe yaşanan dalgalanmalar enerji ve emtia fiyatlarında yükseliş yaşanmış, pek çok sorun yaşanmıştır. Gelişmiş ülkeler bir anda 7 katına çıkan enflasyon gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalmıştır. Ülkemizde de elbette enflasyon sorunu vardır. Üstelik Türkiye bu soruna ek olarak döviz kuru ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Enflasyonda da döviz kurunda olduğu gibi bir şişkinlik var. Bu şişkinliği alacağız. Enflasyon sorununu çözeceğiz. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz" dedi.