Depo Fullemek Zorlaştı! Son Zamların Ardından Ocak 2022 'de Bir Depo Dizel Benzin, Motorin Kaç TL, Ne Kadar Oldu?

EPGİS tarafından yapılan son dakika açıklaması ile motorin ve benzine zam geldi haberi duyurulmuştu. Son zamların ardından full depo benzin kaç TL, bir depo motorin ne kadar oldu, motorine zam var mı?
Depo Fullemek Zorlaştı! Son Zamların Ardından Ocak 2022 'de Bir Depo Dizel Benzin, Motorin Kaç TL, Ne Kadar Oldu?

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar sürücüleri zorlamaya devam ederken özellikle de depo fullemek artık iyice zorlaştı. Hatırlanacağı üzere son olarak 7 Ocak tarihinde Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılan açıklama ile akaryakıt fiyatlarına zam yapıldığı ilan edilmişti.

Yapılan açıklama ile 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzin fiyatlarına 63 kuruş, motorin fiyatlarına 94 kuruş zam geldiği duyurulmuştu. Gelen zamların ardından İstanbul'da trafik yoğunluğu rekor oranda azalırken yaşanan bu gelişme zamların ardından sürücülerin araçlarını park yerine çektiği şeklinde yorumlanmıştı.

DEPO FULLEMEK NE KADAR OCAK 2022?

Gelen zamların ardından araç sürücüleri tarafından depo fullemek olarak tanımlanan full depo benzin ve motorin almakta zorlaştı. Son 1 sene içerisinde akaryakıt fiyatlarına 46 kere zam yapıldığı belirtilirken akaryakıt fiyatları uluslararası piyasada da kriz haline geldi.

Depo Fullemek Zorlaştı! Son Zamların Ardından Ocak 2022 'de Bir Depo Dizel Benzin, Motorin Kaç TL, Ne Kadar Oldu?

Uluslalarası piyasada brent petrol fiyatı büyük bir hızla yükselirken iç piyasada da dolar kurunda yaşanan yükselişlerin etkisi ile zamlandı. Son zamların ardından Petrol Ofisi fiyat listesi değişirken depo fullemek için ödenen para da arttı.

BİR DEPO BENZİN, LPG OTOGAZ, DİZEL KAÇ TL?

Gelen zamların ardından Ankara'da kurşunsuz benzin 13,65 TL, İstanbul'da 13,58 TL ve İzmir'de ise 13,65 TL oldu. Dizel motorin fiyatı ise Ankara ve İzmir'de 13,81 TL olurken İstanbul'da ise 13,74 TL oldu. LPG Otogaz fiyatı ise İzmir'de 8,89 TL, Ankara'da 9,14 TL ve İstanbul' da ise 9,09 TL oldu.

Ortalama fiyatlar üzerinden hesaplandığında ise 60 litre olan bir depo full benzin fiyatı 814 liraya, 1 depo dizel fiyatı 822 liraya, LPG fiyatı ise 543 TL oldu. Araç sürücüleri yükselen fiyatlar ile depoyu fullemek yerine daha düşük tutarlı akaryakıt alımlarını tercih ediyor.