Dolar 10 Lira Olur Yapmayın Uyarısı! Sürpriz Faiz İndirimi Mi Gelecek?

Para piyasaları Ağustos 2021 dönemi PPK toplantısından çıkacak kararları beklemeye başladı. Önümüzdeki hafta açıklanacak karar öncesi ise Dolar TL için 10 Lira olur uyarısı geldi.
Dolar 10 Lira Olur Yapmayın Uyarısı! Sürpriz Faiz İndirimi Mi Gelecek?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından dolar kuru, TL karşısında değer kaybı yaşamıştı. 8.30 TL bandının gerisine düşen dolar kuru daha sonra 8.35 TL seviyesinde dengelendi. Dolar kurunda yaşanan değer kaybı ise yüksek enflasyon oranları nedeniyle faiz indirimi alınamayacak, beklentisi nedeniyle oluştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN FAİZ AÇIKLAMASI SONRASI DOLAR KURU

Para piyasalarında dolar kuru haftanın ilk döneminde geri çekilirken hafta ortasında gelen açıklama faiz indirimi beklentisi oluşturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığını bir televizyon programında faiz oranlarının çok yüksek olduğunu ve inmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından ise dolar kuru yükselmeye başladı.

Uzmanlar dolar kurunun kısa vadeli hareketlerine dair yaptıkları değerlendirmelerinde PPK toplantısına kadar olan süreçte 8.50 TL bandını hedef gösterdiler. Faiz kararları açıklanana kadar dolar kurunun 8.50 TL bandının üzerinde tutunacağını ifade eden uzmanlar daha sonraki haketlenmelerin ise alınacak karara bağlı olduğunu ifade ettiler.

Dolar 10 Lira Olur Yapmayın Uyarısı! Sürpriz Faiz İndirimi Mi Gelecek?

İKİ EKONOMİSTTEN DOLAR UYARISI GELDİ

Ekonomist Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir dolar kurunun geelceğine ilişkin görüşlerini paylaştılar. ,

Dolar 10 TL'yi Görür Uyarısı

Ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar kuruna ilişkin değerlendirmelerinin başında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklamalarını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enflasyon düşecek, faizi de düşürmemiz gerekiyor açıklamasını yorumlayan ünlü ekonomist piyasaların açıklama sonrası geçmişe mi döneceğiz diye düşündüğünü söyledi. Dolarizsyon konusunda oluşan hareketlilik konusunda bazı açıklamalara yer veren Zelyut, dolarizasyonun Türkiye'de zaten yüksek olduğunu ancak artabileceğini söyledi. Zelyut konuşmasında dolar kurunun 10 TL olabileceği uyarısında da bulunarak reel politik, yerel ekonomik düzene geri dönülmesi gerektiğini söyledi.

Dolar 10 Lira Olur Yapmayın Uyarısı! Sürpriz Faiz İndirimi Mi Gelecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dolar Düşsün İstemiyor İddiası

Remzi Özdemir ise açıklamalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklamaları ve dolar kuruna etkisini ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuşmayı 17 defa yaptığını ifade eden Ekonomist Özdemir bir iddia da bulundı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son konuşmasının birşey gösterdiğini söyleyen Özdemir, "Erdoğan gerçekten doların düşmesini istemiyor. Cumhurbaşkanı dolar ne zaman düşerse bir anda devreye giriyor bir açıklama yapıyor. İşte bunu Londra'da ki ekonomistlerin toplantısında hangi yayında hatırlamıyorum ama orada başlattı ilk bunu. Faiz enflasyon konusundaki değerlendirmesini ertesi gün dolar patladı." dedi. Özdemir burada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarının olduğunu ifade ederek bu kararların tek başına alınmadığını söyledi. Ekonomist ayrıca bu noktada hükümetin bir dövizle ilgili önemli bir kararı olduğunu söyledi.

EDİTÖR NOTU: Dolar kuruna dair değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.