Dolar Kuru 15 TL Üzerine Yerleşir 16 TL'yi Zorlamaya Başlar Diyen Evren Devrim Zelyut Dolarda OHAL İddialarını Yorumladı

Ekonomist Evren Devrim Zelyut bugünün en kritik tartışması olan ekonomide OHAL ilanı iddiası tartışmalarına dair kapsamlı açıklama yaparak dolar kuruna dair yeni fiyat tahminlerinde bulundu
Dolar Kuru 15 TL Üzerine Yerleşir 16 TL'yi Zorlamaya Başlar Diyen Evren Devrim Zelyut Dolarda OHAL İddialarını Yorumladı

Türkiye ekonomisinde sosyal medya kaynaklı olarak bugün OHAL tartışmaları yapılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın bir akademisyen tarafından dile getirilen bu iddia üzerine ekonomistler konuyu tartışmaya başladılar. Bu konuda düşüncelerini açıklayan ekonomistlerden birisi de Evren Devrim Zelyut oldu.

EKONOMİDE OHAL İLAN EDİLİRSE NE OLUR?

Ekonomide OHAL tartışmalarına dair değerlendirme yapan Evren Devrim Zelyut, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Prof. Dr. İzzet Özgenç sosyal medya üzerinden bir mesaj paylaştı. Türk lirasının yabancı paralar karşısındaki değer kaybı ağır ekonomik bunalım sonucunu doğuracağı için olağanüstü hal ilanına toplum olarak hazırlıklı olunması gerektiği bu mesajda yer aldı. Anayasa'nın 119. maddesine dayandırılan bu görüş oldukça ilginç.

OHAL ilan edildiğinde tek merkezden çıkan kararlarla ülke yönetilecek. Ekonomide bir OHAL olursa neler yapılabilir. Buradan karar alıcıları ikaz edelim. Serbest piyasa ekonomisinden farklı bir noktaya geçilmesi dolar kuru ve faiz seviyelerini çok daha kötü noktalara götürür. Önemli olan problemlerin çözümü için kalıcı ve piyasalarla dost politikalarla yapılır. Dolar kuru inat yüzünden yükseliyor. Enflasyon çıkarken faizlerin indirilmesi dolar kurunun yükselmesinin ana nedenidir." dedi.

ÜLKEYE PARA GİRİŞİ SIFIRLANIR

Ekonomide OHAL ilanının Türkiye'ye para girişini tamamen durduracağını söyleyen Evren Devrim Zelyut, "Karşınızda sıkıntılı bir tablo çıktı diye OHAL konusunu tartışmaya açarsanız durum çok sıkıntılı olur. Bu sözleri hükümete yakın birisi söylüyor. Bunun hükümet tarafından dikkate alınması büyük sorunlar doğurur. Serbest piyasadan vazgeçerseniz yabancı yatırımcıyı kaçırırsınız. Ülkeye para girişi sıfırlanır, Türkiye dışarıdan borç para dahi alamaz. Bugün bir sürü ithalat kalemlerimiz varken bunu yapmak çok olumsuz olur. Hükümetin böyle bir kararı yok ve biz sadece böyle bir karar olursa neler olabileceğini söylüyoruz." ifadelerini kullandı.

OHAL ilanı durumunda meydana gelebilecekleri açıklamayı sürdüren Evren Devrim Zelyut, "OHAL gelirse alınabilecek kararlar da merak ediliyor. Bunu söylemek çok güç ama alınabilecek kararlara dair fikir yürütebiliriz. Döviz mevduatlarına karşılık olarak tahvil verilebilir. Ekonomi yorumcularının değerlendirme yapmaları yasaklanabilir. Hallere ve zincir marketlere çok sıkı denetimler yapılabilir. Büyük üreticilere fiyat sınırlamaları gelebilir. Kamu borçlarının içeride ve dışarda belirli bir süre ertelenmesi kararı gelebilir.

Bunlar olacak demiyorum sadece olabileceklere dair düşüncelerimi aktarıyorum. Bunun için de ekonomide OHAL ilan edilmesi ekonomik olarak uçurumdan yuvarlanmakla sonuçlanır. Hükümetin bu yolu tercih edeceğine ihtimal vermiyorum ama iktidara çok yakın birisi bunu dile getirince olabileceklere dair olabilecekleri değerlendiriyoruz. " şeklinde konuştu.

OHAL İLAN EDİLECEK KADAR EKONOMİDE OLUMSUZLUK YOK

Ekonomide OHAL ilan edilecek kadar olumsuz bir görüntünün olmadığını söyleyen Evren Devrim Zelyut, "Dolar kuru yükselmiştir ama OHAL ilan edilecek kadar sıkıntı yoktur. Tüm bu sorunlar serbest piyasa mekanizmasında çözülebilir. Türkiye'de bankacılık sistemi çok güçlüdür. Bankalar kıyamet harici yıkılmazlar. Dolar kuru yükseliyor mu? Evet yükseliyor. Ancak bunu tam tersine çevirmek politika değişiklikleri ile mümkündür. Hükümetin de OHAL gibi bir ihtimali kısa bir süre içerisinde yalanlayacağını göreceğimizi tahmin ediyorum." dedi.

DOLAR KURU 15 TL ÜZERİNE YERLEŞİR!

Dolar kuruna ilişkin de değerlendirme yapan Evren Devrim Zelyut, "Dolar kuru hakkında günlük değerlendirme yapacak olursak yükseliş trendinin devam ettiğini, Merkez Bankası'nın müdahalelerinin sonuçsuz kaldığını görüyoruz. Bir de bu hafta FED ve Merkez Bankası faiz kararları var. Bunlar da dolar kurunda yükseliş nedenleri olabilir. FED'in varlık alımlarının azaltılmasına dair karar alma ihtimali dolar kurunu etkileyebilir. Asıl etki ise Merkez Bankası'nın faiz kararı olacak.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi yönünde karar alacağı büyük bir beklenti haline geldi. Muhtemelen de faiz indirimi olacaktır. Bu karar sonrasında dolar kuru 15 TL üzerine yerleşecektir. Hatta 16 TL seviyesi zorlanmaya başlanabilir. Türk lirasını güçlü kılmak için Merkez Bankası'nın elinde yeterli ensturman yok. Bundan dolayı da yükselişlerin geri çekilmesi şu ekonomi politikası ile çok zor olacaktır." ifadelerini kullandı.