Düşük veya yüksek kredi puanları nasıl hesaplanıyor? İşte tüm etmenler ve oransal etkileri

Düşük veya yüksek kredi puanları nasıl hesaplanıyor? İşte tüm etmenler ve oransal etkileri
Kredi puanı hesaplamasında kullanılan etmenler nelerdir? Puan hesaplamasında hangi etmen yüzde kaç oranında etki ediyor? İşte kredi puanı hesaplamasında kullanılan tüm etmenler ile oranlar

Emlak365.com - İhtiyaç kredisi kullanımlarında, konut kredisi ve taşıt kredisi başvurularında bankaların onay vermek için ilk baktıkları kriter kişinin kredi puanı olur. Kredi puanı düşük olanlar için kredi onayı çıkmazken kredi puanlarını yükseltmelerini istenir.

Kredi puanı çok yüksek olanlar için ise bankalar ek kampanyalar sunabilir. Bazı özel bankalar yüksek kredi puanına sahip müşterileri için daha düşük faizli kredi kullanım imkanı tanırken ek ödeme seçenekleri, erteleme olanakları gibi fırsatlar da sağlanır.

KREDİ PUANI HESAPLAMASINDA KULLANILAN ETMENLER

Kredi puanı bankacılık işlemleri için çok önemli olurken kredi dışında kredi kartı kullanımı ve diğer tüm bankacılık işlemlerinde de göz önünde bulundurulur.

Hesaplamalarda 5 ayrı grup bulunuyor. Kredi puanı dip seviyede olanlar en riskli grupta gösterilirken kredi puanı yüksek olanlar en güvenilir grupta yer alırlar. 0 ile 1100 arasında puanı olanlar en riskli grupta gösterilirken bu seviyede olanlara kredi çıkma ihtimali çok düşüktür. 1700 ile 1900 puan arasında olanlar en güvenilir grupta yer alırlar. Bu iki seviye arasında kalanlar ise az riskli çok riskli ve güvenilir olarak listelenir.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

En düşük kredi puanı 0, en yüksek kredi puanı ise 1900 ile ifade edilir. Peki bu arada kalan puanlama sisteminde kimin kaç puan aldığı nasıl hesaplanır? Hangi etmenler hesaplamada kullanılır? İşte o detaylar.

Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları kredi puan hesaplamasına %30 oranında etki eder.

Mevcut hesap ve borç durumu kredi puan hesaplamasına %25 oranında etki eder.

Yeni kredi açılışları kredi puan hesaplamasına %20 oranında etki eder.

Kredi kullanım yoğunluğu kredi puan hesaplamasına oranında etki eder.

Diğer unsurlar kredi puan hesaplamasına oranında etki eder.