Ekonomide Fetret Devri Bitiyor! 0.99 Faizli Konut, İhtiyaç Kredileri Yolda

Ekonomistler yapmış oldukları değerlendirmelerinde ekonomide yaşanan sancılı sürecin önümüzdeki dönemde rahatlayacağını ilk adım olarak ise faizlerin indirileceğini ilan ettiler.
Ekonomide Fetret Devri Bitiyor! 0.99 Faizli Konut, İhtiyaç Kredileri Yolda

0.99 faizli ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi için yüzbinlerce vatandaş beklemede. Düşük faizli kredi olanakları ile ihtiyaçlarını gidermek isteyenler için ise beklenen değerlendirme ekonomistlerden geldi. İşte önümüzdeki dönem için hem ekonomi hemde kredi faizleri için yapılan değerlendirmeler.

EKONOMİSTLERDEN EKONOMİ YORUMU - ENFLASYON DÜŞECEK, FAİZLER İNECEK

Ekonomi gündeminin temel başlığı politika faiz oranları. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk işaretini ağustos başında verdiği politika faiz oranlarında önümüzdeki dönemde indirim olması bekleniyor.

Ekonomistler ise faiz indirimi süreci için enflasyon oranlarında yaşanacak indirime bağlıyorlar. Enflasyon oranlarının çok yüksek açıklandığı temmuz ayı sonrasında rakamların geri yönlü hareket edebileceği değerlendiriliyor. Enflasyon oranlarının düşmesi durumunda ise faiz indirimleri için Merkez Bankası'na yer açılabileceği ifade edildi. Ancak enflasyon oranlarının inmemesi durumunda ise faiz oranlarında indirimin zor olacağı ifade edildi.

Enflasyon oranlarında yaşanacak indirimlerin ardından Merkez Bankası'nın yüzde 19.00 seviyesinde olan faizleri ilk etapta yüzed 17.50 bandına çekmesi bekleniyor. 2021 yılı sonu için öngörülen rakam bu olsa da atılabilecek ek adımlarla faiz oranlarının daha da düşebileceği değerlendiriliyor. Öyle faiz oranları için Cumhurbaşkanı Erdoğan tek haneli rakamları işaret etmişti.

TEK HANELİ FAİZLER GELİRSE 0.99 HATTA 0.87, 0.79 ORANLARI GELİR

Ekonomistlerine ele aldığı bir diğer konu ise kredi faiz oranları oldu. Emlak sektöründe yaşanan daralmanın açılması ve piyasaların yeniden canlanması için kredi oranlarında yaşancak değişime değinen ekonomistler kritik rakamı yüzde 1.00 bandının altı 0.99 olarak açıkladılar.

Politika faiz oranlarının düşmesi durumunda bankalar için ilk hedefin 0.99 faizli krediler olduğunu ifade eden uzmanlar tek haneli rakamların gelmesi durumunda çok düşük faiz oranlarıyla kredi kullanılabileceğini bildirdiler.

Hatırlanacağı üzere 2020 yılı içinde politika faiz oranları yüzde 8.50 bandına kadar düşmüştü. Politika faizlerinin bu seviyede olduğu dönemlerde ise konut kredisinde devlet bankalarından yüzde 0.69, 0.74 ve 0.79 faizli kredi olanakları gelmişti.

Konut kredisi yapılandırma için ise İş Bankası müşterilerine yüzde 0.87 faiz oranı sunmuştu. Taşıt kredisinde en düşük oran yüzde 0.59 ve 0.69 olurken ihtiyaç kredisinde yüzde 0.74'le nakit talepleri karşılandı.

EMLAK365.COM - ÖZEL HABER