Ekonomist Necmettin Batırel'den ütopik tahmin! Enflasyon bu tarihte şakkadanak yüzde 20'ye düşecek!

Ekonomist Necmettin Batırel'den ütopik tahmin! Enflasyon bu tarihte şakkadanak yüzde 20'ye düşecek!
Ünlü ekonomist Necmettin Batırel, enflasyon rakamlarına ilişkin ilginç bir tahminde bulundu. Batırel, enflasyonun yüzde 20'ye düşeceği tarihi verdi.

Ünlü ekonomist Necmettin Batırel, daha önce altın ve dolar konusunda yaptığı açıklamalarla gündeme oturmuş ve kullandığı 'şakkadanak' kelimesi onunla özleşmişti. Enflasyon konusunda önemli açıklamalarda bulunan Batırel, yükselen enflasyon karşısında gerçekleşen fiyat artışları ve vatandaşlara etkisi hakkında konuştu. Daha önce bir şeye zam geldiğinde vatandaşların büyük bir tepki gösterdiğini ancak şu an herkesin bu duruma alışarak anormal karşılamadığını söyledi. Batırel, '' fiyat artışı vatandaşları etkilemiyor '' diyerek çok konuşulacak sözlere imza attı.

Yılbaşında asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranındaki zam ile birlikte gelir seviyesinin yükseldiğini söyleyen Batırel, bu gelir artışının fiyatları da yüzde 50 artırdığını ve alım gücü konusunda vatandaşları en olumsuz etkileyen şeyin bu olduğunu ifade etti.

Enflasyon bu tarihte yüzde 20'ye düşecek!

Ünlü ekonomist Necmettin Batırel, köşe yazısında enflasyonun geleceğine dair ütopik tahminlerde bulundu. Vatandaşın hükümete güvenerek parasını döviz yerine Türk Lirası'na yatırdığını savunan Batırel, atıl vaziyetteki kaynak ekonominin çarkları arasına girdiğini, batması beklenen hazinenin uçuşa geçeceğini ve Türk Lirası'nın değer kazandığı döneme girildiği için artık kur farkı ödenmeyeceğini belirtti.

Necmettin Batırel, '' Esas gelişme, yerli ve yabancı fonların 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın zaferini satın alıyor olması '' sözlerini kullandı.

Ekonomist Necmettin Batırel'den ütopik tahmin! Enflasyon bu tarihte şakkadanak yüzde 20'ye düşecek!

Bayram sonrası için ütopik tahminler!

Türkiye gazetesi yazarı ve ekonomist Necmettin Batırewl, ihracat gelirinin yüzde 40'ının Türk lirasına çevrilmeye başladığını ve bu durumun sermaye kontrolü ile hiçbir ilgilisinin olmadığını ifade etti. Bayram sonrasında öngördüğü enflasyon rakamını açıklayan Batırel, Merkez Bankası'nın rezervlerinin arttıkça ülke risk priminin o denli düştüğünü ve maliyeti azalttığına değinerek; bayram sonrası tarla ürünlerinin tezgaha geleceğini ve enflasyonun kademeli olarak yüzde 20'ye düşeceği yorumunu yaptı.

Ekonomist Necmettin Batırel'den ütopik tahmin! Enflasyon bu tarihte şakkadanak yüzde 20'ye düşecek!

Enflasyon şimdi yüzde kaç?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) berilerine göre Mart ayında yıllık enflasyon oranı yüzde 61.14 olarak kaydedildi. Bu oran Şubat ayında ise yüzde 54.44 oranında idi. Günden güne artan enflasyon rakamlarına karşılık Necmettin Batırel'in ' yüzde 20'ye düşecek ' ifadesi oldukça kafa karıştırıcı bulundu. ENAG kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada enflasyon rakamının üç haneli rakamlara yükseleceğini ifade etmişti.

Emlak365.com