Engelli, evde bakım parası, yaşlı aylığına zam! Maaşlar artacak işte yeni muhtemel rakamlar

Engelli, evde bakım parası, yaşlı aylığına zam! Maaşlar artacak işte yeni muhtemel rakamlar
Memur ve emekli maaşlarına Temmuz ayında yapılacak olan zamlar ile birlikte devlet destekleri de yükselecek. Listenin başında ise engelli, evde bakım parası, yaşlı maaşları bulunuyor.

Emlak365.com - Enflasyon oranlarının zorladığı vatandaşlar için birçok alanda önemli adımlar atılıyor. Hükümet birçok alanda vatandaşlara destek sağlarken bu desteklerin en önemlileri çalışamayacak durumda olan vatandaşlar için oluyor.

Bu dönemde çok önemli devlet destekleri vatandaşların kullanımına sunarken önümüzdeki günlerde bu destek ödemelerinin birçoğuna zam yapılacak. İşte Temmuz 2022'de maaşlara yapılacak zamlar.

TEMMUZ 2022'DE MAAŞLARA VE DEVLET DESTEKLERİNE YAPILACAK ZAMLAR?

Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 7 net zam yapılacak. Bu zammın dışında enflasyon oranlarında da yüzde 7.5'lik oranın üzerinde oluşan enflasyon için fark zammı ödenecek. Memur emeklileri de bu formul ile zam alacaklar.

Emekliler için ise durum tamamen farklı olacak. SGK SSK kapsamında emekli olanlar ile Bağkur emeklileri maaşlarına enflasyon oranı yüzde kaç çıkarsa o oranda zam alacaklar.

Bu zam formülleriyle birlikte...

Enflasyon oranları 4 aylık sürecin sonunda yüzde 31.7 olarak oluştu. Bu orana mayıs ve temmuz enflasyonu da eklenecek. Genel beklenti ise 6 aylık enflasyonun yüzde 40 olarak oluşması. Yüzde 40'lık enflasyon olması halinde ise;

* Memurların maaşlarına yüzde 39.5 oranında zam yapılacak.

* Emekli sandığı kapsamında emekli olanlar da yüzde 39.5'lik zam alacaklar.

* SSK ve Bağkur emeklileri ise yüzde 40 zam alacaklar.

Evde bakım parası, yaşlı ve engelli maaşları

Evde yakınına bakanlara 2324 TL, engelli maaşı alanlara 865 TL ve 1264 TL, yaşlığı maaşı alanlara ise 1284 TL ödeme yapılıyor. Bu ödemelerin tamamı memur maaşına endeksli. Memur maaşlarına yapılacak zam sonrası bu ödemeler de artacak.

Yaşlı maaşı bu dönemde 1084 TL ödeniyor zam ile birlikte bu rakamın 1450 TL ile 1500 TL arasında olması bekleniyor.

Evde bakım parası ödemeleri ise Temmuz'da çok ciddi bir zam almaya hazırlanıyor. 2324 TL'lik ödemelerin 3100 TL ile 3200 TL arasına çıkması bekleniyor.

Engelli maaşı ödemelerinin ise yıl ortasından itibaren 865 TL'den yaklaşık 1200 TL'ye çıkması bekleniyor. Yüzde 70 ve üzerinde engeli olanlar için ise yeni ödemelerin 1298 TL'den 1750 TL seviyesine yükseleceği öngörülüyor.