Eski BOTAŞ Başkanından Zam Açıklaması: Elektrik ve Doğagaz Fiyatları Yüzde 40 Artabilir!

Küresel piyasalarda petrol ve doğalgaz fiyatları büyük bir hızla yükselirken önümüzdeki aylarda doğalgaz ve elektrik fiyatları için zam uyarısı yapıldı.
Eski BOTAŞ Başkanından Zam Açıklaması: Elektrik ve Doğagaz Fiyatları Yüzde 40 Artabilir!

Hatırlanacağı üzere elektrik ve doğalgaza son büyük zam Temmuz ayında yapılmış, doğalgaz fiyatlarına yüzde 12 zam gelirken elektrik fiyatarına ise yüzde 15 oranında zam gelmişti. Pandeminin etkilerinin yavaş yavaş silindiği son aylarda küresel piyasalarda petrol ve doğalgaz fiyatları büyük bir hızla yukarı yönlü hareket ederken süreçte yeni zam uyarısı geldi.

Konu hakkında açıklama yapan Eski Botaş Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk ve GazDay Genel Müdürü Mehmet Doğan hem doğalgaz hem de elektrik fiyatlarına zam gelebileceğini belirterek yüzde 40 oranında bir artış beklediklerini dile getirdi.

DOĞALGAZ FİYATLARI REKORA KOŞTU, BÜYÜK ZAM UYARISI GELDİ!

Döşenen boru hatları üzerinden Türkiye'nin şu anda 1000 m3 gaz için 240 dolar ödeme yaptığı Rus doğalgazını Avrupa piyasasına satış fiyatı tarihinde ilk kez 540 dolar barajını aşarak büyük sansasyon etkisi yarattı.

Doğalgaz fiyatlarını değerlendiren uzmanlar dolar kurunun bu seviyelerde yatay seyretmesi halinde dahi doğalgaz fiyatlarına bu kış yüzde 40 oranında zamlanabileceğini belirtiyorlar.

Eski BOTAŞ Başkanından Zam Açıklaması: Elektrik ve Doğagaz Fiyatları Yüzde 40 Artabilir!

ELEKRİK FİYATLARI YÜZDE 40 ZAMLANABİLİR!

2020 senesinde 20 doların dahi altını gören benzin fiyatları dibe vururken bu sene yeniden 70 doların üstü test edildi. Kuraklık nedeni ile hidroelektrik santrallerin üretim kapasitesi düşerken aşırı sıcaklar klima kullanımını ve elektrik talebini arttırdı.

Üretim düşerken talep yükseldi. Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Aktürk bu nedenle Türkiye'de elektrik fiyatlarına Ekim ayı itibari ile yüzde 15 ve yıl sonuna doğru yüzde 25 oranında zam beklediklerini belirterek zam tutarının yüzde 40 seviyesine ulaşabileceğini dile getirdi.