Evine Teknik Servis Çağıranlar Dikkat! Dolandırıcılara Paranızı Kaptırabilir, Eşyanızı Çaldırabilirsiniz

Sahte yetkili servis dolandırıcılığı ile vatandaş mağdur ediliyor! Dolar kurundaki yaşanan yükseliş ve çip krizi ile beyaz eşya fiyatları rekor seviyelere ulaşırken dolandırıcılara gün doğdu!
Evine Teknik Servis Çağıranlar Dikkat! Dolandırıcılara Paranızı Kaptırabilir, Eşyanızı Çaldırabilirsiniz

Beyaz eşya ve televizyon fiyatlarının hem yaşanan çip krizi hem de dolar kurunda ki yükselişler nedeni ile rekor fiyatlara ulaşması dolandırıcıların ekmeğine yağ sürdü. Bozulan beyaz eşyaları için vatandaşlar ucuz çözüm alternatifleri ararken eskiden bozulan eşyaların yerine yenisini alma yönteminin yerini yeniden tamir etme dönemi almıştı.

Bazı kişiler bilmeden, bazı kişiler ise yetkili servisin yüksek tamirat masrafı çıkaracağı endişesi ile internetten tamir hizmeti veren servislere yönelirken bazı dolandırıcılar bu süreci kendi lehlerine çevirmeyi başardı. Dolandırıcılar internetten sahte yetkili servis ilanları verirken vatandaşa telefonda ucuz fiyat vererek tuzağın ilk adımını atıyor.

SAHTE YETKİLİ SERVİS DOLANDIRICILIĞI: SAHTE SERVİSLERE PARANIZI, EŞYANIZI KAPTIRABİLİRSİNİZ!

Pek çok kişi aradığı servisin yetkili servis olmadığını bile fark etmeden arama yaparken internetten arama motorlarından bulunan numaralardan bazıları ile farkına varmadan evinize dolandırıcıları davet ediyor olabilirsiniz! Söz konusu olaylardan birinin son örneği İstanbul'da yaşandı. Maltepe'de değeri 30 bin lira olan çift kapılı gardırop tipi buzdolabı bozulan bir vatandaş internet üzerinden bir numara bularak yetkili servisi aradı.

Evine Teknik Servis Çağıranlar Dikkat! Dolandırıcılara Paranızı Kaptırabilir, Eşyanızı Çaldırabilirsiniz

Eve gelen yetkili servisin marka ile aynı logoya sahip olan yelekleri giydiğini belirten ev sahibi evine çağırdığı kişilerin dolandırıcı olduğundan habersiz kapıyı açtı. Buzdolabını kısa süre kontrol eden sözde tamirciler buzdolabının ana kartının arızalandığını ve 4 bin TL karşılığında tamir edilebileceğini söyledi. Bunun üzerine ev sahibi elinde dekont olması için belirtilen hesap numarasına ödeme yapabileceğini belirterek IBAN numarası aldı ve bu numara üzerinden ödeme yaptı.

Dolandırıcılar buzdolabının ana kartını da sökerek evden ayrılırken 2 gün sonra eve tekrar geldiler ve bir parça takarak 24 saat içinde buzdolabının tekrar çalışacağını belirterek yeniden eden ayrıldılar. Ev sahibi buzdolabı çalışmayınca tekrar aynı numarayı aradı ama bu sefer numara üzerinden kimseye ulaşamayınca dolandırıldığını anladı.

BEYAZ EŞYA TAMİR DOLANDIRICILIĞI MAĞDURU OLMAMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yetkililer dolandırıcıların kurbanı olmamak için kişilerin sadece satın aldıkları beyaz eşyanın kitapçığında yer alan yetkili servisleri aramasını ya da internet sitesinde sadece güvenlik sertifikası bulunan ana markanın sitesinden arama yaparak yetkili servis numarasına ulaşmaları gerektiğini belirtiyorlar.