Faiz Ödeye Ödeye İflas Edeceğiz Uyarısı Yapan Evren Devrim Zelyut'tan İç Karartan Dolar Kuru Tahmini!

Faiz Ödeye Ödeye İflas Edeceğiz Uyarısı Yapan Evren Devrim Zelyut'tan İç Karartan Dolar Kuru Tahmini!
Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar kurunda yükseliş beklentisini açıklayarak gerekçelendirdi. Dolar kuru ne zaman, kaç TL olacak?

Dolar kurunun istikrarlı bir şekilde yükselişe geçtiği hafta sona erdi. Cuma gününün kapanış fiyatlarına göre dolar kuru 15,48 TL’den haftayı sonlandırdı. Yükselişin nereye kadar süreceği merak konusu olurken dolar borcu olanları kötü günlerin beklediği yorumları yapılmaya başlandı.

Türkiye ekonomisi için son dönemlerde gelen veriler pek umut vermiyor. Hazine kaynaklı olarak ciddi bütçe sıkıntıları yaşanırken verilen açıkların kapatılması için zorlu bir finansal sürecin yaşanabileceği ihtimalleri konuşuluyor. Ekonomist Evren Devrim Zelyut da son analizinde dolar kurundaki yükseliş beklentisini açıkladı. Bu yükseliş beklentisi için verileri kullanan Evren Devrim Zelyut dolar kuru fiyat tahmini yaptı.

HAZİNE 23 MİLYAR DOLAR FAİZ ÖDEYECEK!

Hazine nakit dengesinin verdiği açığa dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, “Hazine demek vatandaşın cebi demektir. Bundan dolayı çok ciddi bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Hazine dengesi ne kadar olumsuz olursa ekonomi kötü olur. Son 4 ayda Hazine nakit dengesi 66 milyar lira açık vermiş. Aynı şekilde çok ciddi faiz ödemesi yapılıyor. Yaklaşık 23 milyar dolarlık yıllık faiz ödemesi yapılacak. Yıllık 200 milyar liralık açık neden oluyor? Bunu tespit etmek gerekir.” dedi.

ZAMLARLA BİR GÜN RESESYON OLACAK PİYASALAR DURACAK

Ekonomisinin oldukça kritik bir süreçten geçtiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Faizi düşüreceğim diyerek kuru yukarıya çıkarmak neye sebep oldu. Kuru 15 TL’de tutmak için kaç milyar dolar verdik. Sorunlarımız bunlarla da bitmiyor ki... Suriyelilere harcanan 100 milyar dolar meselesi var. Bizim vatandaşımızın evi yokken Suriyelilere ülkelerinde ev yapmaya kalkıyoruz. Bütçe açık verdikçe vergiler artıyor ve vatandaş zam yağmuruna tutuluyor. Vatandaşın alım gücü zamlarla düşe düşe bir gün resesyon olacak ve sonrasında buyurun cenaze namazına diyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU NASIL YÜKSELECEK?

Dolar kurunun yükselişi hakkında da konuşan Evren Devrim Zelyut, “Betonla ve konutla ekonomiyi döndürmeye çalışıyorlar. Ancak o kanal da kapandı. Konut fiyatları aldı başını gitti. Kamu maliyesindeki açığı kapatmak için bundan sonra çok daha fazla zamlar yapılacak. O yapılan zamlar enflasyonu yukarıya taşıyacak. Enflasyon arttıkça dolar kuru yükselecek. Biz yatırım yapmak yerine faiz ödemesi yapıyoruz. Bize lazım olan konut veya anlık çözüm değil. Faiz ödeye ödeye bir gün iflas edeceğiz.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Dolar kurunun yükseliş işaretlerinin bağıra bağıra geldiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dolar kuru için yükselişin bir beklentiye dönüşmesini geçeli çok oluyor. Enflasyon ortamı devam ettikçe Türk lirası değer kaybedip dolar kuru yükselecek. Dolar kuru 20 TL olacak demek oldukça anlamsız. O seviye elbette gerçekleşecektir ve bana göre aşılacaktır. Ancak kontrol biraz daha elden giderse 20 TL’ye dahi dua ederiz.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel yorumlarıdır. Bu yorumlardan yola çıkarak yatırım kararı alınması riskli olabilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com