Faturalar Can Yakacak! 5 Adımda Klimanın Şişirdiği Faturaları Yüzde 40 Düşürün

Sıcak havanın etkisiyle klima kullanımları artarken elektrik faturaları yaz döneminde yükseldi. Vatandaşlar ise faturaları düşürmenin yollarını arıyorlar. İşte uygulanabilecek 5 madde.
Faturalar Can Yakacak! 5 Adımda Klimanın Şişirdiği Faturaları Yüzde 40 Düşürün

Vatandaşların kış aylarında ve yaz aylarında elektrik kullanımları artıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz döneminde hava sıcaklarının çok yüksek seviyelerde olması doğrudan elektrik faturalarına yansıyacak gibi duruyor. Şişen elektrik faturalarını düşürmenin ise birkaç basit yolu var.

ELEKTRİK FATURLARINI DÜŞÜRMEYE YARDIMCI 5 TEMEL ADIM

Elektrik fiyatlarında temmuz ayında gelen zammın ardından faturalar zaten kabarmıştı. Birde sıcaklıkların 40 dereceye kadar çıktığı bu günlerde vatandaşlar klima ve diğer soğutucu cihazları kullanıyorlar. Elektrik faturalarında yaşanan kabarmanın önüne geçmek isteyenlerin ise yapabileceği bazı tedbirleri sizlerle paylaşıyoruz.

1-) Cihaz Seçimi

Klimanın faturaya olan etkilerinin azaltılmasında en etkili yöntemlerden bir tanesi cihaz seçimi. Klimalar evlerde kullanıma ve cihaza bağlı olarak çok ciddi oranlarda artışa neden olabiliyor. Ortalama 200 kWh'lık tüketim yapan bir meskende klimaların 1 ay boyunca günde 3 saat çalıştırılması, tüketimde yaklaşık yüzde 50'lik artışa sebep oluyor. A+ bir klima ile A+++ klima arasında saat başına 11 12 kWh fark bulunuyor.

2-) Ortam Isısı

Hava sıcaklıkğının yüksek olduğu saatlerde ortam ısısını korumak gerek. Sıcak yerlerde yaşayanlar klimanın bulunduğu odanın kapısını ve pencelerini kapatmalılar. Aksi durumlarda ısı kaybı olacağı için klima havayı soğutmak için daha fazla güç harcayacaktır.

3-) Yalıtım

Binanın, konutun ısı yalıtımı olması durumunda ise ısı kaybı korunacaktır. Sıcak hava içeri giremeyecek ve soğuk havanın korunması sağlanacak. Bu durum klimanın güç harcamasına engel olacak.

4-) İstenilen Sıcaklığa Yavaş Yavaş Geçiş Sağlayın

Klima ilk çalıştırıldığında, ortam sıcaklığının çok üstünde veya altında kumanda edilmemelidir. Örneğin ortam sıcaklığı 35 derece ise klima önce 30 dereceye ayarlanmalı, zaman geçtikçe asıl istenen sıcaklığa kadar indirilmelidir. Bu yapılmadığında anlık olarak enerji tüketimi artacaktır.

5-) Diğer Faktörler

Elektik kullanımlarında genel bir tasarruf sağlayın. Gereksiz olan ışık kullanımının kontrol altına alınması, ısı korunması, enerji tüketimi az olan elektrikli ev aletleri kullanımı faturların çok daha uygun gelmesini sağlayacak.

Uzmanların açıkladığı tavsiyelere uyulması durumunda ise elektrik faturalarında yüzde 40'lara varan tasarruf yapmak mümkün olacak. Elektrik faturalarında en etkili tassarruf ise gereksiz kullanımın önüne geçmek ve A+++ cihaz kullanımları olarak gösteriliyor.