Geri Ödeme Şartı Yok! e - Devletten Başvuran 100 Bin Kişiye 400 Bin Liraya Kadar Destek Verilecek!

Geri Ödeme Şartı Yok! e - Devletten Başvuran 100 Bin Kişiye 400 Bin Liraya Kadar Destek Verilecek!
KOSGEB’den geri ödemesiz yepyeni bir destek daha verilmesi hedefleniyor. Yeşil Dönüşüm Destek Programı kapsamında 400 bin lira hibe verilecek! İşte detaylar…

Geri ödeme şart olmadan KOSGEB tarafından e – Devlet üzerinden başvuru yapanlara destek verilmesi hedefleniyor. Yeni destek programı kapsamında toplamda 100 bin işletmenin yararlanması hedefleniyor. Destekten yararlanmak isteyenler için 100 bin TL ile 400 bin TL arasında hibe verilecek. ‘’Yeşil Dönüşüm Destek Programı’’ ile işletmelerin enerji verimliliğinin desteklenmesi hedefleniyor.

KOSGEB Yeni Destek Programını Açıkladı!

İklim değişikliği sorunları ve çevresel – toplumsal birçok yeni soruna ilişkin önemli stratejiler geliştirilmeye devam ediyor. Türkiye’de ise bu alanda ciddi yeni adımlar atılmaya başladı. Paris İklim Anlaşması sonrasında, AB Yeşil Mutabakatı kapsamında, Cumhurbaşkanlığı tarafından Yeşil Mutabakat Eylem Planı genelgesi yayımlandı.

Bir yandan süreç ilgili bakanlıklar ve Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülürken, diğer yandan KOSGEB tarafından farklı bir destek verilmeye başlandı. Özellikle KOBİ’ler için sunulan yeni destek programı kapsamında, ‘’Yeşil Dönüşüm Destek Programı’’ duyuruldu.

KOSGEB 400 Bin Lira Hibe Şartları Nelerdir?

Geri Ödeme Şartı Yok! e - Devletten Başvuran 100 Bin Kişiye 400 Bin Liraya Kadar Destek Verilecek!

KOSGEB tarafından ilgili kapsamda yer alan işletmelere kullandırılacak 400 bin liraya varan hibe kapsamında şartlar belirlendi. Buna göre yıllık enerji tüketimi 500 TEP değerinin altında olan 100 bin küçük işletme için 400.000 TL’lik geri ödemesiz ‘’yeşil dönüşüm’’ desteği verilecek.

Program kapsamında 2 farklı aşama uygulanacak. ‘’Enerji Motorları Desteği’’ ve ‘’Verimlilik Arttırıcı Destek’’ olarak verilecek destek kapsamında ilk olarak 2 bin 500 liraya kadar rapor parası verilmesi hedefleniyor. Bu para ile EVD şirketleri tarafından motor etütlerinin yapılması mümkün olacak.

E – Devletten Başvuru Yapılabiliyor!

Geri ödemesiz şekilde ilgili işletmeler için KOSGEB tarafından verilecek 100 bin TL ile 400 bin TL arasındaki hibe kapsamında, e - Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek. Söz konusu destek programı kapsamında belirlenen şartları sağlayan işletmelerin e – Devlet, ‘’kosgeb.gov’’ adresi üzerinden başvurularını yapmaları mümkündür. Destek kapsamında her bir işletme için farklı şartlar da aranabilir.