Her Yerde Duyuruldu! 0.65, 0.70 Faizle Cumhurbaşkanlığı Borç Kapatma Kredisi Var Mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandığı iddia edilen borç kapatma kredisi haberleri doğru mu? Düşük faizli borç kapatma kredisi mi verilecek? Basında yer alan iddialar ve gerçek faiz oranları.
Her Yerde Duyuruldu! 0.65, 0.70 Faizle Cumhurbaşkanlığı Borç Kapatma Kredisi Var Mı?

Bazı basın organlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismi kullanılarak yayımlanan kredi faiz haberleri vatandaşları heyecanlandırdı. Vatandaşlar söz konusu kredi haberlerinin doğru olup olmadığını merak ederken Emlak365.com olarak hem bu haberlerin gerçek olup olmadığını hemde gerçek faiz oranlarını sizlerle paylaşacağız.

0.65 VE 0.70 FAİZLİ KREDİLER GERÇEK Mİ?

Haftasonu ve yeni hafta başında birçok haber sitesinde borç kapatma kredilerine dair bazı iddialar gündemde yer aldı. Söz konusu haberlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir açıklamada bulunduğu ve çok düşük faizle borç kapatma kredisi verileceğini iddia ettiler. Haberlerde borç kapatma kredileri için yüzde 0.70 ve yüzde 0.65 gibi faiz oranları telaffuz edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kredi Faizlerine İlişkin Açıklaması Var Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ihtiyaç kredisi, borç kapatma kredisi, konut veya taşıt kredisi faizlerine yönelik doğrudan bir açıklaması bulunmuyor. Devlet bankalarından kredi faiz oranlarının düşürülmesine dair yeni bir kampanyada da bulunmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmış olduğu faiz konuşması Merkez Bankası politika faiz oranlarına yönelikti. Ancak Ağustos ayında da Merkez Bankası'nın faiz oranlarına yönelik bir karar değişikliği olmadı.

GÜNCEL VE GERÇEK FAİZ ORANLARI

Borç kapatma kredileri bankaların güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarıyla paralel sağlanıyor.

En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranları ise bu dönemde yüzde 1.35 faizle İNG Bank'ta, yüzde 1.39 faiz oranıyla QNB Finansbank, yüzde 1.45 faiz oranıyla TEB ve yüzde 1.51 faiz oranıyla Vakıfbank sağlıyor.

Ancak ilan edilen bu oranlar kişiye özel olarak uygulanıyor. Kişinin kredi puanlarının yüksek olması düşük faiz oranları için en önemli şart oluyor. Ayrıca devlet bankalarında faiz oranları sabit olurken kişiye özel değişmez.