Herhangi Bir Şart Yok! GSS Prim Borcu Olanlar Binlerce TL'niz Cebinizde Kalabilir

Kamu borçlarının yapılandırılması kapsamında hükümet yeni yapılandırma dönemini geçtiğimiz aylarda başlatmıştı. Borçların yapılandırılması kapsamında vatandaşlar büyük avantajlar sunuluyor.
Herhangi Bir Şart Yok! GSS Prim Borcu Olanlar Binlerce TL'niz Cebinizde Kalabilir

Devlet kurumlarına olan borçlara dair yapılandırma süreci devam ediyor. Maliye Bakanlığı'nın yaz başından itibaren almaya başladığı yapılandırma işlemleri prim, vergi borçları, matrah ve vergi artırımı, pişmanlıkla beyan, MTV, öğrenim ve katkı kredileri, trafik para cezaları gibi ödemeleri kapsıyor.

Yapılandırma kapsamında olan borçların bir bölümü de GSS prim borçları için. Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar için Maliye Bakanlığı özel indirimler ve taksit fırsatları sunuyor.

GSS PRİM PRİM BORÇLARINA OTOMATİK YAPILANDIRMA

Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan yapılandırma kapsamında borcunu peşin ödeyenlere faiz indirimi ile çok önemli ek avantajlar sağlanıyor. Borçlarını bir anda değil de taksit taksit ödemek isteyenlere ise uzun vadeli ödeme planları oluşturuluyor. Birçok kamu ödemesinin yer aldığı yapılandırma listesinde vatandaşların GSS prim borçları da yer alıyor.

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan milyonlarca kişi var. Daha önceden adına GSS borcu çıkmış olanlar yapılandırma sürecinde borçlarını avantajlı bir şekilde ödeyebilecekler. GSS prim borçlarında sunulan en önemli avantaj ise faizlerin, zamların silinmesi. 31 Aralık 2021 tarihine kadar anapara borcun tamamının ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinecek.

GSS BORÇLARI SİLİNEBİLİR

Daha önceki süreçte hiç geli testi yaptırmayanlar için ise borçlar silinebilir. Geliri asgari ücretin üçte ikisinden az çıkan vatandaşlar için borçlar tamamen siliniyor. Gelir testi başvuruları Kasım ayı sonuna kadar devam edecek. İlçe kaymakamlığında yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden gelir testi yaptırılabilecek.

TAKSİT TAKSİT ÖDEMEK İSTEYENLER İÇİN 2 AYLIK SEÇENEKLER

Borçlarını bir anda ödeyemeyecek olanlar için ise taksit seçenekleri sunulacak. Yapılandırmada ilk taksit Eylül ayında yapılacak. Ödemeler, peşin ve taksitli olarak kredi kartıyla yapılabilecek. İşveren ve sigortalılar borçlarını ikişer aylık taksitler halinde 6, 9, 12 veya 18 taksit, olarak ödenebilecek. Ayrıca bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulacak.

GSS PRİM BORCUNUZU E-DEVLET'TEN ÖĞRENİN

GSS prim borcu olduğunu düşünenle veya kontrol etmek isteyenler e-Devlet kanalı üzerinden güncel borç tutarlarını öğrenebilecek. Ayrıca otomatik yapılandırma kapsamında yeni ödeme takvimini de öğrenebilecekler.