İkinci el konutlar için 0.99 - 0.89 faizle konut kredisi çekilir mi, hangi bankalar verecek?

İkinci el konutlar için 0.99 - 0.89 faizle konut kredisi çekilir mi, hangi bankalar verecek?
Konut kredisi için açıklanan 3 finansman paketi kapsamında ikinci el konutlar için hangi faizden kredi çekilir merak konusu oldu. İşte genişletilmiş konut finansmanı paketi nedir, şartlar neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Kabine Toplantısı sonrasında konut sektörüne ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'de son dönemde konut fiyatlarındaki yüksek fiyatlar sebebiyle vatandaşların ev satın alması imkansız hale gelmişken, kredilere devlet eli uzandı ve konut kredisinde 3 farklı finansman seçeneği duyuruldu. Buna göre konut almak isteyen kişiler belirli şartlar dahilinde 0.89 ve 0.99 faiz ile konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilecekler. Ancak burada sıfır ve ikinci el konutlar arasında bazı hususlar bulunuyor.

İkinci el konutlar için 0.89 - 0.99 kredi çekilir mi, şartlar neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 3 finansman paketi sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati söz konusu paketlerin detayını açıkladı. Buna göre İlk Evim Konut Finansmanı paketi yalnızca sıfır (birinci el) konutlar için uygulanacağı netleşirken ikinci el konutlar için ise farklı bir paket karşımıza çıkıyor.

İlk paket sadece sıfır konutları kapsıyor ve buna ek olarak hem sıfır hem de ikinci el konutlar için ' Genişletilmiş Konut Finansman Paketi ' oluşturuldu. Bu finansman paketi, liralaşma stratejisini desteklemek amacıyla hayata geçirilerek kamu bankaları tarafından birinci ve ikinci el konutları kapsayacak şekilde konut değerinin en az yüzde 50'si, 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış 'Döviz Tevdiat Hesabı'nın ya da hurda altının Merkez Bankası'na satımı ile mümkün olacak.

Şartları taşıyan kişilere, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0.89 faizli konut kredisi kullanmaları sağlanacak.

Önceden konut kredisi çekenler için yapılandırma var mı?

Vatandaşların ev sahibi olmalarını sağlayacak destek paketindeki konut kredisi faiz oranı sadece bu projeye özel olarak oluşturuldu. Bu sebeple önceden çekilen konut kredilerinin bu oran doğrultusunda yapılandırılması söz konusu olmayacak.

Emlak365.com