Kur Farkı Geliri Vergisi Mi Geliyor? Dolardan Para Kazananlara Vergi Sürprizi

Dolar kuru büyük bir hızla yükselmeye devam ederken dolara yatırım yapanların kazancı da yükseliyor. Dolardan para kazanan kişilere yönelik kur farkı vergisi iddiaları gündemi salladı. Dolara ek vergi
Kur Farkı Geliri Vergisi Mi Geliyor? Dolardan Para Kazananlara Vergi Sürprizi

Kritik Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısı öncesinde dolar kurunun 14 TL seviyesini aşması ile bir kere daha dolar vergisi gündeme geldi. Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında yüksek kur kazancı ortaya çıkarken bu kur kazancı üzerinden dolara yatırım yapanların vergi ödemesi gerektiği tartışmaları yaşanmıştı.

Dolara yatırım yapan kişilerin sayılarının artması ve bankalarda ki döviz hesaplarının rekor seviyelere ulaşması üzerine konuyu köşesine taşıyan Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen "Vatandaşın kur farkına gelir var mı?" sorusuna yanıt verdi. Dolara ek vergi gelir mi, dolardan para kazananlar vergi ödeyecek mi, dolar kurundaki yükseliş kazancı vergiye tabi mi?

DOLAR HESAPLARINA EK VERGİ! KUR KAZANCI OLANLAR VERGİ ÖDEYECEK Mİ?

Dolar kurunda yaşanan yükselişi değerlendiren Nedim Türkmen yüksek kur farkı nedeni ile vatandaşın vergi ödeyip ödemeyecekleri konusunda bilgilendirmede bulundu. Daha öncede benzer iddiaların gündeme geldiğini hatırlatan Türkmen konu hakkında 11 Mayıs 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı hatırlatarak bu iddianın yalanladığını söyledi.

Kur Farkı Geliri Vergisi Mi Geliyor? Dolardan Para Kazananlara Vergi Sürprizi

KUR FARKI GELİRİ ELDE EDENLERE , DOLARDAN PARA KAZANANLARA VERGİ VAR MI?

Hazine ve Maliye Bakanlığı o tarihte yapmış olduğu açıklamada iddiaları kesin bir dille yalanlamış haberlerin ekonomiye olumsuz bir algı oluşturmayı amaçladığını dile getirmişti. Nedim Türkmen'de bugünkü yazısında aynı iddiaların dolar kurunun 14 lirayı aşması ile yeniden gündeme gelmesi üzerine bir kere daha yanıt verdi.

Kur Farkı Geliri Vergisi Mi Geliyor? Dolardan Para Kazananlara Vergi Sürprizi

Türkmen "Yıl içinde birden fazla döviz alıp satan vatandaşların, elde ettiği kur farkı da vergiye tabi değil. Vergiye tabi olabilmesi için; döviz alım satımının ticari bir organizasyon içerisinde yapılması ve yetkili müessese lisansı alınarak yapılması gerekmektedir. Gerekli izinleri almadan, ticari organizasyon içinde döviz alım satımı yapılıyor olması; vergilendirmeye engel değildir" diyerek vatandaşın dolar alıp satarken elde ettiği gelirlerin vergiye tabi olmadığını ancak ticari organizasyonların vergiye tabi olduğunu dile getirdi.

Yetki almadan ticari organizasyon içerisinde alım satım yapanların da vergi ödeyeceklerini belirten Türkmen kuyumcunun yetkisiz döviz alım satım işlemi yapması durumunda hem vergi ödeyeceğini hem de ceza ödeyeceğini belirterek gelir vergisi ya da kurumlar vergisi ödemesi de yapması gerektiğini söyledi.