Merkez Bankası 2021 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini: Ekonomistlerin Aralık Ayı Enflasyon Beklentisi Belli Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi Aralık 2021 raporu yayımlandı. Ekonomistlerin Aralık ayı enflasyon beklentisi memur zammı ve yıl sonu enflasyon tahmini açıklandı!
Merkez Bankası 2021 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini: Ekonomistlerin Aralık Ayı Enflasyon Beklentisi Belli Oldu

Döviz kurunda yaşanan yükseliş pek çok ürüne zam olarak yansırken yapılan zamlar enflasyon rakamlarının daha da yükselmesine neden oluyor. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında dolar kuru hızlı bir şekilde 17 lira seviyesini aşarken gözler bir kere daha enflasyon rakamlarına çevrildi.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan yılın son enlasyon raporu için ekonomistlerin enflasyon tahmini beklentisi rakamları da belirlenmiş oldu. TÜİK TEFE TÜFE Aralık 2021 enflasyon raporu öncesi Merkez Bankası enflasyon tahmini beklentisi raporu yayımlandı. Merkez Bankası'nın hem dolar hem de enflasyon beklentisi yükseliş gösterdi.

ARALIK AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR!

Bilindiği üzere enflasyon rakamları hem memur hem de emekli maaşları için zam hesaplaması konusunda kullanıldığı için büyük önem taşıyor. Memur ve emekli maaşlarına zam konusunda devlet her sene toplu sözleşme ile belirlenen orana ek olarak enflasyon farkı zammı ödüyor. Bu zam açıklanan enflasyon oranları üzerinden hesaplanıyor.

EKONOMİSTLERİN 2021 YIL SONU VE ARALIK AYI ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Merkez Bankası piyasa katılımcıları beklenti anketi verilerine göre ekonomistlerin 2021 yıl sonu enflasyon tahmini belli oldu. Yayımlanan raporda "Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 19,31 iken, bu anket döneminde yüzde 23,85 olmuştur" ifadelerine yer verilerek 2021 yıl sonu faiz beklentisi yüzde 23,58 olarak ilan edildi.

Merkez Bankası 2021 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini: Ekonomistlerin Aralık Ayı Enflasyon Beklentisi Belli OlduMerkez Bankası 2021 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini: Ekonomistlerin Aralık Ayı Enflasyon Beklentisi Belli Oldu

TÜİK TEFE TÜFE ARALIK ENFLASYONU NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Enflasyon raporu her ay TÜİK tarafından ilan edilmekte olup ayın sona ermesinin ardından bir sonraki ayın ilk hatfası içerisinde açıklanmaktadır. Bu kapsamda Aralık ayı enflasyon rakamı 3 Ocak 2022 Pazartesi günü ilan edilecek.