ÖTV İndirimi Araba Almak İsteyen Vatandaşın Burnundan Geldi! İndirim Bekleyenlere Full Paketli Zam Sürprizi

Sıfır araç fiyatlarına 68 bin liraya varan indirim avantajı sağlayan ÖTV indirimi müjdesi vatandaşın kursağında kaldı. Araba almak isteyenler indirim yerine zamla karşılaştı!
ÖTV İndirimi Araba Almak İsteyen Vatandaşın Burnundan Geldi! İndirim Bekleyenlere Full Paketli Zam Sürprizi

Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında ÖTV matrahı indirimi müjdesi verilmişti. ÖTV indirimi ile beraber sıfır araç fiyatları güncellenmiş bazı modellerde 68 bin liraya varan indirimler ile beraber araba sahibi olmak isteyen kişiler araç bayilerine yönelmişti.

İndirim müjdesi ile beraber araba bayilerine giden vatandaşlar indirim yerine zamla karşılaştı! ÖTV indirimi uygulanan araba modelleri araç bayilerinde yoka düşerken vatandaş ya Kasım ayına kadar bekleme ya da ÖTV indirimsiz halinden bile daha pahalı olan araçları almak zorunda bırakıldı. Yaşananlar vatandaşı isyan noktasına getirirken araba sahibi olma hayalleri bir kere daha yıkıldı.

ÖTV İNDİRİMİNE FULL PAKETLİ ENGEL İLE ZAM ŞOKU!

Türkiye Gazetesi tarafından yapılan habere göre bazı fırsatçı bayiler ellerindeki ÖTV indirimli arabaları eski fiyattan galericilere satmaya başladı. ÖTV indirimli araba satın almak için bayiye giden vatandaşlara bu araçlardan olmadığı yönünde bilgi veriliyor. Araba almak isteyen vatandaşa ÖTV indirimli araba modelleri yerine tam donanımlı araç paketleri teklif ediliyor.

Bu araçlar için talep edilen fiyat ise ÖTV indirimsiz halinin bile üzerine çıkarken ucuz araba almak için bayiye giden vatandaş indirim yerine bindirim şoku yaşıyor. Hatırlanacağı üzere fiyatı 320 bin lirayı geçmeyen araçlarda ÖTV matrahı indirimi düzenlemesi ile 20 bin TL ile 50 bin TL arasında indirimler yapılmıştı. Galerilerin ÖTV oyunu ile bu indirimin vatandaşın cebine yansımadığı ortaya çıktı.

ÖTV İndirimi Araba Almak İsteyen Vatandaşın Burnundan Geldi! İndirim Bekleyenlere Full Paketli Zam Sürprizi

GALERİCİLERİN ÖTV OYUNU İLE ÖTV İNDİRİMİ VATANDAŞIN CEBİNE YANSIMADI!

Sıfır araç bayilerinde araç yok denilen vatandaş mecburen rotasını ikinci el araç piyasasına çevirdi. Ancak bu seferde sıfır araç fiyatlarını sollayan ikinci el araç fiyatları ile ikinci şoku yaşadı. 2021 model 1,6 düz vitesli aracın ÖTV indirimi sonrası fiyatı 220 bin liraya kadar çekilirken aynı statüye sahip olan ikinci el araç fiyatı ise araç bayilerinde hemen teslim etiketi ile 270 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

ÖTV indirimli araçlar için sıfır araç bayileri en erken 3 ay sonrasına tarih verirken aynı aracın full donanımlı paketi hemen teslim olarak 40 bin liraya daha yüksek fiyatla satılıyor ki bu da indirim için bayiye giden vatandaşın cebinden daha fazla para çıkması anlamına geliyor.