Tek başvuru yetiyor, PTT üzerinden ödeniyor! Asgari ücretli çalışan kadınlara devletten 16.106 TL'lik destek ödemesi

Devletin kadınlara yönelik destek ödemeleri devam ederken çalışmayan annelere ödenen yardım paraları kadar çalışan kadınlara ödenen destek tutarları da dikkat çekiyor. Ne yazık ki pek çok kadın bu rakamları bilmediği için ödemesini alamıyor.

Tek başvuru yetiyor, PTT üzerinden ödeniyor! Asgari ücretli kadınlara devletten 16.106 TL'lik destek

Kadınların çalışma hayatında daha aktif bir şekilde rol alması ve kendi ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını sağlamak amacı ile devlet tarafından pek çok sosyal destek ödemesi yapılmaktadır. Çalışan kadınlara ve çalışan annelere yönelik olarak ödenen destek programları her geçen gün çeşitlendirilmekte hem de programlarda ödenen paralar arttırılmaktadır. 

Bu noktada devletin amacı kadınların iş hayatında yer almasını sağlamak ya da doğumdan sonra kadınların aktif çalışma hayatlarına dönmelerini sağlamaktır. Bu sayede hem ekonominin büyümesi desteklenmekte hem de kadınların kendi ekonomik özgürlüklerini kazanmaları amaçlanmaktadır. Çalışan kadınlara yönelik olarak ödenen desteklerden biri de doğum parasıdır. 

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞAN KADINLARA DEVLET TEK SEFERLİK 16.106 TL ÖDEME YAPACAK! 

Asgari ücrete yapılan zamlar sonrasında bu ücretin temel alınarak hesaplandığı yardımlara da zam geldi. Bu desteklerden biri de doğum parası olarak öne çıktı. SGK tarafından yapılan açıklama ile 2022 yılında doğum yapan asgari ücretli çalışan kadınlara ödenecek olan doğum parası destek tutarı 16.106 TL olarak ilan edildi. 

Tek başvuru yetiyor, PTT üzerinden ödeniyor! Asgari ücretli çalışan kadınlara devletten 16.106 TL'lik destek ödemesi

DOĞUM PARASI NEDİR, BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR, KİMLER DOĞUM PARASI YARDIMI ALABİLİR?

Tüm diğer destek ödemelerinde olduğu gibi doğum parası almak isteyen kadınların da belirli başvuru şartlarını taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar;

Doğum yaptıkları tarihten önceki 12 aylık dönemde en az 3 aylık kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması, 

Doğum izni aldıkları dönemde hiçbir yerde çalışmamış ve gelir elde etmemiş olmaları, 

Doğum izni aldıkları dönemde sigortalarının devam etmesi, 

Canlı doğum yapmış olmaları. 

Tek başvuru yetiyor, PTT üzerinden ödeniyor! Asgari ücretli çalışan kadınlara devletten 16.106 TL'lik destek ödemesi - Resim : 2

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE, NASIL YAPILIR?

Yukarıda yer alan şartları taşıyan kadınlar asgari ücretli çalışmaları durumunda 16.106 TL'lik yardım parası alırken başvurular SGK üzerinde yapılırken ödemeler ise PTT üzerinden tahsil edilmektedir. Doğum yardımı parası başvurusu aynı zamanda e-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir.

Tek başvuru yetiyor, PTT üzerinden ödeniyor! Asgari ücretli çalışan kadınlara devletten 16.106 TL'lik destek ödemesi - Resim : 3

İLKSAN doğum yardımı başvurusu e devlet üzerinden yapılırken sigortalı çalışan kadınlar için ise bu ekran üzerinden başvuru sonucu sorgulama hizmeti verilmektedir. Doğum parası desteği için kadınlar almış oldukları raporu çalışmış oldukları kuruma vererek bu destek ödemesinden yararlanabiliyor ve başka bir başvuru yapmalarına gerek kalmıyor.