Türk-İş'ten Asgari Ücret Zammı Açıklaması! Ne Zaman, Yüzde Kaç Zam İstendi?

Türk-İş'ten Asgari Ücret Zammı Açıklaması! Ne Zaman, Yüzde Kaç Zam İstendi?
Asgari ücret zammı ile alakalı olarak önemli gelişmeler yaşanması beklenirken Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücret zammı ile alakalı yeni bir açıklamada bulundu.

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışan maaşlarına ara zam yapılması konusunda yaşanan gelişmeleri heyecanla takip ediyorlar. Asgari ücrete ara zam yapılması konusu ilk olarak AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan tarafından dile getirilmişti. Bu zammın yapılmasının düşülmediği ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin İle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklanmıştı. Ancak yine de asgari ücrete zam tartışmaları son bulmadı.

İŞVEREN DE İŞÇİ DE ASGARİ ÜCRETE ZAM İSTİYOR

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan ise asgari ücrete zam tartışmasının işveren kanadı olarak bu ücretlere enflasyon oranında zam yapılması gerektiğini dile getirerek tüm dikkatleri yeniden asgari ücrete zam yapılmasına çevirmişti. Bunun üzerine de işçi kanadından da açıklamalar geldi. HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan ise yaptığı son açıklamasında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Temmuz ayında toplanmasının önünde kanuni bir engel olmadığını ve bu komisyonun toplanarak asgari ücrete en az 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapılması gerektiğini, yapılan bu zammın aynı zamanda işçi ve memur maaşlarına da uygulanması gerektiğini söyledi.

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak çok kritik bir açıklama da bugün geldi. İşçileri temsilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan ve asgari ücretin belirlenmesine direkt katkı sunma imkanı bulunan Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücret ile alakalı bir son dakika açıklaması yaptı.

TÜRK-İŞ'TEN ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Asgari ücrete zam yapılması gerektiğini dile getiren Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücrete zam yapılması gerektiğini artık herkes kabul ediyor. Bu zammın Haziran ayında veya Temmuz ayında yapılması isteniyor. Asgari ücret zammı için Temmuz ayını beklemeye hiç gerek yok. Hatta her yıl Aralık ayını da beklememize gerek yok. Her ayın 4’ünde enflasyon rakamları açıklanıyor. O açıklanan enflasyonu asgari ücretli çalışanlara zam olarak versinler. Bunu emekliye de versinler, işçilere de versinler. Haziran’ı bekleyip insanları sıkıntıya sokmanın hiç gereği yok.” dedi.

Asgari ücret ile alakalı zam kararı hükümette kilitleniyor. Bu konuda nihai karar hükümet tarafından verilecek.

Emlak365.com