Türkiye'den Kripto Para Piyasasına İlk Müdahale Geldi! Binance'e 8 Milyon Lira Dev Ceza

Türkiye kripto para piyasası hakkında beklenen ilk adımı attı. Bu süreçte Binance borsası için ilk müdahale geldi ve para cezası kesildi. Cezaların devamı gelecek mi?
Türkiye'den Kripto Para Piyasasına İlk Müdahale Geldi! Binance'e 8 Milyon Lira Dev Ceza

Kripto para piyasası her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu büyüme zaman zaman bazı durumların daha zor hale gelmesine neden olduğu için düzenlemeler zorunlu hale geliyor. Yabancı ülkelerin kripto para piyasası ile gerçekleştirmiş olduğu mücadele ve kısıtlamalar sık sık gündeme geliyordu.

Kripto para piyasasının ve özellikle bu konuda işlem yapılan borsaların denetlenmesi konusunda Türkiye’de de çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar sonrasında ilk adım atılmış oldu. MASAK tarafından yürütülen Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında birtakım denetlemelerin yapıldığı ve bu denetlemeler sonrasında bazı ihlallerin tespit edildiği belirlendi.

İLK CEZA KESİLDİ

Türkiye'den Kripto Para Piyasasına İlk Müdahale Geldi! Binance'e 8 Milyon Lira Dev Ceza

Kripto varlıkların yönetilmesi ve varlık hizmet sağlayıcılarının geçtiğimiz Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yürürlük sonrasında MASAK denetimi altına girmesine karar verilmişti. Bu konuda MASAK tarafından yönlendirmenin doğru sağlanması için bir rehber yayınlanmıştı.

Türkiye bu konuda ilk adımı attı ve kripto para borsası Binance için ilk adımı attı. Bu süreçte denetimlerde bazı usulsüzlüklerin tespit edildiği öğrenildi. Bunun üzerine 8 milyon liralık dev bir ceza kesildi. Kesilen bu ceza ilk yaptırım olarak değerlendirildi.

KRİPTO PARA PİYASASI HAKKINDA DÜZENLEME YOLDA!

Kripto para piyasası hakkında her gün yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu sürecin sürekli büyümesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirilse de çeşitli usulsüzlükler ve mağduriyetler de gündeme geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde kripto para piyasası hakkında yapılan çalışmaların yakın zamanda meclise taşınacağını belirtti. Henüz nasıl bir düzenleme yapılacağı bilinmiyor ancak yeni yılda düzenlemelerin duyurulacağı düşünülüyor.

Genel Yayın Yönetmeni