Ünlü Ekonomistten Ezberbozan Analiz! Dolar Kuru Neden Düştü, Düşüş Devam Eder Mi, Kaç TL Olur?

Ekonomist Tunç Şatıroğlu dolar kurundaki düşüşleri değerlendirerek düşüş trendinin devam edip etmeyeceğine dair değerlendirmelerde bulundu. Dolar düşmeye devam eder mi?
Ünlü Ekonomistten Ezberbozan Analiz! Dolar Kuru Neden Düştü, Düşüş Devam Eder Mi, Kaç TL Olur?

Enflasyon rakamlarının açıklanması Türkiye ekonomisine büyük bir hareketlilik kazandırdı. Ekonomistlerin değerlendirmeleri ardı ardına gelmeye başladı. Bugün Ekonomist Tunç Şatıroğlu kapsamlı bir ekonomik analiz yayınlayarak önemli tespitlerde bulundu.

MERKEZ BANKASI FAİZ DEĞİŞTİRMEYECEK

Enflasyon rakamlarına ve Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapıp yapmayacağına dikkat çeken Tunç Şatıroğlu, “Enflasyonun gerçek değerinin yüzde 18,95 olduğu tartışmalarını bir kenara bırakıp bunun üzerine yorum yapmamız gerekir.

Enflasyon yüzde 18,95 ve politika faizi yüzde 19 oldu. Peki Merkez Bankası 12 Ağustos'ta ne yapacak? Kişisel kanaatime göre ben ne bir faiz artırımı ne de bir faiz indirimi beklemiyorum.” dedi.

REEL FAİZ NEDİR?

Reel faiz meselesine dikkat çeken Tunç Şatıroğlu, “Merkez Bankası polika faizi enflasyon rakamının üzerinde tespitini yapıp sıkı para politikasına devam ediliyor diyecek. Tabiki bir de reel faiz meselesi var. Bu konu üzerinde de öenmle durmamız gerekiyor.

Reel faiz mevcut enflasyona göre değil beklenen enflasyona göre hesaplanıyor. Merkez Bankası her ay bir beklenti anketi yapıp açıklıyor. Bu ankete katılanlar bir yıl sonra enflasyon beklentilerini yüzde 17 olarak açıklarlarsa Merkez Bankası yüzde 19 fdaiz veriyorum ve 200 baz puan fazla faiz veriyorum diyecek. Bu da reel faiz oluyor.” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON DÜŞER Mİ?

Enflasyonda düşüş beklemenin reel ekonomi ile bağdaşmadığını söyleyen Tunç Şatıroğlu, “Merkez Bankası enflasyonda düşüş bekliyor olabilir, hatta ankete katılanlar da enflasyonda düşüş bekliyor olabilirler ama ben enflasyonda düşüş beklemiyorum.

Üretici fiyat endeksi rakamları ortada. Bu fiyat artışları enflasyona yansımayacak mı? İnsanların bu artışları ceplerinden karşılamayacaklarını biliyoruz.” şeklinde konuştu.

Ünlü Ekonomistten Ezberbozan Analiz! Dolar Kuru Neden Düştü, Düşüş Devam Eder Mi, Kaç TL Olur?

DOLAR KURU DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ?

Dolar kurunun gösterdiği düşüş odaklı performansı değerlendiren Tunç Şatıroğlu, “Faiz artışı beklentisi ile dolar kurunda bir gerileme meydana geldi. Ancak kimse Merkez Bankası'nın herhangi bir şekilde faiz artırımı yapmasını beklemesin.

Dolar kuru açısından bakacak olursak ben bu düşüşlerin artık dip olduğunu düşünüyorum. Günlük baklıldığında aşırı satışlardan düşüşler olmuş.

Dolar kurunun 8,50 TL'nin altına düşmesini beklemiyordum. Ancak gelişmeler o yönde olmadı. FED güvercin bir politikayı tercih etti. Bunun yansıması kura Türk lirası açısından pozitif oldu.

Ancak yaygın bir düşüş trendi meydana gelmedi ve sonu da geldi. Bundan sonra dolar kurunda en azından bir süre düşüş trendi olmayacaktır. ” dedi.

DOLAR KURU İÇİN 9,60 TL TAHMİNİ

Tunç Şatıroğlu dolar kuru için bir de tahminde bulunarak, “Bugün itibariyle dolar kurunda yükseliş yönünde eğilimin başladığını grafikte görüyoruz. Yeni bir yükseliş dalgasının başlamasını bekliyoruz.

Dolayısı ile Eylül ayı için 9 TL'ye doğru yol alacağını göreceğiz. Ardından ise dolar kuru 9,60 TL'de dengelenecek. Bu seviyenin artışından sonra ise bir dengelenme meydana gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Not: Haberimizde yer verdiğimiz finansal değerlendirmeler yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Bu yorumlar tamamen ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu değerlendirmeler ile yatırımların yönlendirilmemesi gerekir. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.