Yakacak Giderleri Cepleri Yakmaya Devam Ediyor! 1 Ton Kömür Ve Odun Kaç TL Oldu?

Kış aylarının etkisini hissettirmesiyle beraber vatandaşlar odun ve kömür gibi yakacakların fiyatlarını merak etmeye başladılar. Odun ve kömür fiyatları ne kadar oldu. 1 ton odun, 1 ton kömür kaç TL?
Yakacak Giderleri Cepleri Yakmaya Devam Ediyor! 1 Ton Kömür Ve Odun Kaç TL Oldu?

Kış aylarında vatandaşların en çok harcama yaptıkları alanlardan birisi de yakacak giderleri oluyor. Konutlarda doğal gaz kullanmayan vatandaşlar mecburen kömür veya odun ile ısınma ihtiyaçlarını karşılamak durumundalar. Özellikle Türkiye'de kullanılan kömürlerin büyük bir kısmının ithal kömür olmasından dolayı kömür fiyatları kontrol edilemez seviyelere kadar ulaştı. Kömür satın almak isteyenler ton başı ne kadar ödeme yapmak durumundalar?

1 TON KÖMÜR FİYATI NE KADAR OLDU?

Koronavirüs sürecinde dünya ekonomisinde meydana gelen değişimlerle beraber enerji fiyatları oldukça yüksek bir seviyeye ulaştı. Kömir fiyatları da bundan etkilendi. Türkiye'de konutlarda kullanılan kömürlerin önemli bir kısmı ithal kömürler oluyor. Dolayısıyla da dolar kurundaki yükselişler bu kömür fiyatlarını oldukça üst noktaya taşıyor. Buna bir de dünyadaki kömür fiyatlarındaki artışlar eklenince fahiş fiyatlarla karşılaşılmaya başlandı.

Ağustos ayında Türkiye'de kömür satın almak isteyen vatandaşlar 1 ton kömür için 1.250 TL ödeme yapıyorlardı. Ancak o aydan sonra kömür fiyatlarında fahiş zamlar etkili olmaya başladı. Şu anda 1 ton kömür satın almak isteyen vatandaşların 3.100 TL ödeme yapmak durumunda kaldıkları bildirildi. 1 ton kömür için 3.100 TL ödenmesi kış aylarında vatandaşları oldukça zor durumda bıraktı.

1 TON ODUN KAÇ TL OLDU?

Yakacak fiyatlarında meydana gelen artışlardan odun fiyatları da etkilendi. Ancak odun fiyatlarındaki yükselişlerin ithalatla bir alakası olmadığı için dolar kurundaki artışlarla da bir bağlantısı bulunmuyor. Kış aylarında artan talep ile odun fiyatlarında bazı değişimler meydana geldi. Eylül ayında 1 ton odun 500 TL'ye satılıyordu. Şimdi ise 1 ton odun fiyatı 1.500 TL'ye kadar yükseldi. 2-3 aylık gibi bir süre içerisinde odun fiyatları yaklaşık yüzde 300 zamlandı.

Odun ve kömür fiyatlarında meydana gelen yükselişlerden dolayı artık vatandaşlar için kış ayları çok daha zor geçecek. henüz soğukların bastırmamış olmasından dolayı vatandaşlar bu fiyatların olumsuz etkisini tam olarak hissetmediler. Ancak Ocak ayından sonra bu fiyatlar çok daha fazla konuşulmaya başlanacak.