Yılların Birikimini Tek Kalemde Ödüyor! Emekli Olamayanlara İkinci Şans

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli olamayanlara ödemiş oldukları primleri güncel rakamlar üzerinden iade ediyor. Prim iadesi için tüm koşulların sağlanması şart.
Yılların Birikimini Tek Kalemde Ödüyor! Emekli Olamayanlara İkinci Şans

2021 yılı mali haklar kapsamında yer alan ödemelerden bir tanesi de emekli olamayanların almaya hak kazandıkları toplu prim iadesi. Özel başvuru şartlarının sağlanması durumunda ödenen SGK prim iadelerinde emeklilerin yazılı başvuru yapmaları da gerekiyor.

SGK YILLARIN BİRİKİMİNİ TEK KALEMDE ÖDÜYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim iadelerinde vatandaşların güncel durumu ile daha önceki süreçten elde ettikleri kazanımlara bakıyor. Genel olarak prim iadesi alabilmek için yaş şartının ve gün şartının tamamlanmış olması gerekiyor. Prim eksiği yüzünden emekli olamayan ve ödediği primleri geri almak isteyenler SGK'ya başvuruda bulunabilir. Başvuru aşamasında da çalışma düzeni ile ilgili talep edilen koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Yılların Birikimini Tek Kalemde Ödüyor! Emekli Olamayanlara İkinci Şans

SGK Prim İadesi Şartlar

Prim iadesi başvurusunda başvurusunda bulunacak olanların yukarıda da belirttiğimiz gibi sağlamaları gereken en önemli koşul emeklilik şartlarının ikisinin yerine getirilmiş olması. Emekli olmak için yıllarca prim ödemiş ancak emekli olamamış vatandaşlar SGK'nın sunduğu hak kapsamında primlerini güncel rakamlar üzerinden geri alabilirler.

Prim ödemelerinde sağlanması gereken ilk şart, başvuruda bulunacak kişinin sigortalı olarak çalışmıyor olması. Zira prim iadesi emekli olamayanlara sağlanan bir hak. Sigortalı bir işte çalışanlar primlerini ödemeye devam ettikleri için toplu halde ödeme alamazlar. Aynı koşul Bağkur için de geçerli. Bağkurlular da kendi işlerini yapmayı bıraktıklarında prim iadesi için başvuru yapabilirler.

Prim iadesi için diğer koşullar ise erkeklerde 25 çalışma süresi şartı, kadınlarda 20 çalışma süresi şartının sağlanmış olması. Son koşul ise emeklilik yaş şartının da yerine getirilmiş olması gerek.

Yılların Birikimini Tek Kalemde Ödüyor! Emekli Olamayanlara İkinci Şans

BU KOŞULLARI SAĞLAYANLAR

SGK mevzuatında yer alan başvuru koşullarını sağlayanlar başvuruda bulunabilirler. Başvuru işlemleri SGK'ya İl Müdürlüklerine yazılı olarak yapılacak. Yazılı dilekçe ile kuruma prim iadesi almak istediğini bildirenler için inceleme süreci başlatılacak. Süreç sonunda ise kişinin prim iadesi alabilir durumda olduğu kanıtlanırsa ödemeler yapılacak.

YAPILACAK KESİNTİLERİ İYİ HESAPLAMAK GEREKİYOR

SGK'nın sağladığı hak kapsamında prim iadesi alacaklar için alınacak rakam çok önemli. Bu çerçevede çalışanların ödemiş oldukları primleri ve SGK'nın yapacağı kesintileri iyi hesaplamaları gerekiyor. Zira bazı durumlarda ödemeler çok düşük tutarda kalabilir.