Yüksek Enflasyon Ateşi Dolar Kurunu Vurdu! Dolar Neden Çok Düştü? PPK Faiz İlişkisi

Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından dolar kurunda hızlı bir gerileme yaşandı. Peki dolar kuru neden düşüyor? Enflasyon, PPK faiz kararları ve dolar kuru ilişkisinde son durum nedir?
Yüksek Enflasyon Ateşi Dolar Kurunu Vurdu! Dolar Neden Çok Düştü? PPK Faiz İlişkisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yeni ayın 3. günü kapsamında bir önceki ayın enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon verileri beklentilerin üzerinde çıktı ve son 26 ayın zirvesine yerleşti. Peki enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından dolar kuru neden düştü? Enflasyon oranları, PPK faiz kararları arasında ilişkin ve dolar kuruna etkisi ne? İşte dolar kurunda yaşanan son gelişmeler ve nedenleri.

TÜİK ENFLASYON VERİLERİ AÇIKLANDI

TÜİK tarafından ilan edilen resmi verilere göre TÜFE oranları 2021 yılının Temmuz döneminde yüzde 1.80 oranında yükseldi. Enflasyon oranlarının temmuz ayında sert yükselişine devam etmesi piyasaları doğrudan etkiledi.

TÜFE rakamlarına dair detayları web sayfasından ilan eden Türkiye İstatistik Kurumu, enflasyon oranlarına dair "TÜFE'de 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,80, bir önceki yılın Aralık ayına göre ,41, bir önceki yılın aynı ayına göre ,95 ve on iki aylık ortalamalara göre ,15 artış gerçekleşti." bilgisini verdi.

Enflasyon oranlarına dair açıklanan bu rakamlar son 26 ayın en yüksek enflasyon rakamlarını oluştururken Dolar TL değişimi ilan edilen veriler sonrası anında tepki verdi. Dolar kuru açıklanan rakamların ardından çok sert gerileme kaydetti.

DOLAR KURU 8.30 TL BANDININ GERİSİNE ÇEKİLDİ

Enflasyon oranlarının ilan edilmesinin ardından geçen zamanda dolar kuru 8.30 TL bandının gerisine çekildi. Güne 8.37 TL ile 8.36 TL seviyesinden başlayan dolar enflasyon verilerinin duyurulmasından sonra 8.30 TL bandının gerisini test etti. Güncel olarak ise dolar kuru 8.32 TL seviyesinde yer alıyor.

Dolar Kurunun Günün İlk Yarısında Oluşturduğu Değişim Grafiği

Yüksek Enflasyon Ateşi Dolar Kurunu Vurdu! Dolar Neden Çok Düştü? PPK Faiz İlişkisi

DOLAR KURU NEDEN DÜŞTÜ

Dolar kurunda yaşanan geri çekilme enflasyon oranlarına bağlı olarak gelebilecek faiz kararı üzerinden değerlendiriliyor. Enflasyon oranlarının yüksek çıkmasının ardından Merkez Bankası faiz oranlarında indirim beklentileri çok azaldı. Yüksek enflasyon rakamları nedeniyle enflasyon oranlarında herhangi bir değişme olmayacağı değerlendirilen piyasalarda, rahatlamaya neden oldu.

Yüksek enflasyon oranları nedeniyle Ağustos 2021 PPK toplantısından sabit faiz yada az bir ihtimalde olsa faiz artırımı kararı çıkma beklentileri arttı. Faiz oranlarına dair artan beklentiler ise dolar kurunun TL karşısında değer kaybı yaşamasına neden oldu.